Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Omnibus Legnicki

Omnibus Legnicki jest konkursem historycznym, w którym w sposób nietuzinkowy poruszane są tematy związane z naszą Małą Ojczyzną. Jest z pewnością jednym z ciekawszych konkursów odbywających się w legnickich szkłach.

Forma konkursu ma w założeniu być różnorodna i skłaniać do nauki poprzez „zabawę”. Dlatego mamy szereg rund pytań skierowanych do zespołów przeplatanych konkurencjami angażującymi różne zmysły: wzrok- rozpoznawanie budowli, słuch – muzyki, czy też umiejętności: prezentacja multimedialna, przedstawienie anegdoty i gra edukacyjna BINGO.
Zasadą konkursu jest jawność. Do uczestników rozsyłane są materiały informacyjne w postaci regulaminu, bibliografii, zestawu pytań i testów do eliminacji szkolnych. Dzięki temu uczestnicy kontrolują 90% treści, które mogą pojawić się w trakcie imprezy.
Poznanie bardzo bogatej historii i kultury regionu jest czymś podstawowym w kształtowaniu właściwych postaw społecznych tak potrzebnych na Dolnym Śląsku. W ramach konkursu została nawiązana współpraca z licznymi instytucjami kultury – celowo za każdym razem z innymi. Do tej pory były to: Muzeum Miedzi, Teatr im. H. Modrzejewskiej, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, Galeria Sztuki, portal internetowy Leignitz.pl, Dolnośląskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Wielokrotnie uzyskiwano patronat honorowy Prezydenta Miasta Legnicy i wsparcie Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Zwykle przed konkursem organizowane są wykłady.


OMNIBUS LEGNICKI – VIII edycja

„Z kulturą przez wieki”

23 lutego 2018 w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Legnicy odbyła się ósma edycja konkursu wiedzy historyczno-regionalnej Omnibus Legnicki. Tradycyjnie przed konkursem zostały wygłoszone wykłady dla młodzieży pt. „Zamek legnicki jakiego nie znacie”.

wyniki:
1 miejsce: Zespół Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich.
2 miejsce: Gimnazjum nr 1 Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.
3 miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego.
4 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 9.
5 miejsce: Gimnazjum nr 10 Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Bohdana Ihora Antonycza
Po raz pierwszy w historii pojawiły się w konkursie zespoły ze szkół podstawowych bardzo dobrze przygotowane. Wielkie brawa!
 
Prowadzący konkurs - Mirela Król i Mateusz Podebry

Omnibus Legnicki VII edycja
 
OMNIBUS LEGNICKI – VII edycja

„Chwalebne początki”

Legnica to miasto o wspaniałej przeszłości. Jego mieszkańcy często brali los w swoje ręce i nadawali mu wyjątkowy charakter. Warto więc propagować w szkołach historię małej ojczyzny. Forma konkursu jest zróżnicowana. W trakcie Finału trzyosobowe zespoły musiały popisać się szczegółową wiedzą z okresu średniowiecza od X do XIV wieku:

Zaprezentować film o zamku legnickim, przedstawić anegdotę o św. Jadwidze, wykazać się  intelektualnym refleksem w grze BINGO i wreszcie pochwalić się znajomością muzyki związanej z dworami Piastów Śląskich oraz ikonografią dotyczącą epoki.

Tradycyjnie zyskaliśmy Patronat Prezydenta Legnicy.

Jurorami VII edycji byli:

  • Grażyna Martula — projektantka wnętrz, działaczka Stowarzyszenia Zamek Piastowski w Legnicy.
  • Tomasz Stolarczyk — archeolog i pracownik naukowy Muzeum Miedzi w Legnicy.

Wyniki:

  • Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 z ZSO im. Jana Pawła II w Legnicy, którego opiekunem był pan Zbigniew Walkiewicz.
  • Drugie miejsce przypadło w udziale II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy
  • Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Gimnazjum nr 5 im. ks Jerzego Wilhelma w Legnicy.

Omnibus Legnicki 2017

piszą na lca


 
 Finał VI konkursu regionalno-historycznego
OMNIBUS LEGNICKI – MIASTO WIELU KULTUR
20 listopada 2015 w II Liceum Ogólnokształcącym
 
Tegoroczna edycja dotyczyła okresu powojennego ziemi legnickiej i przeznaczona była dla uczniów szkół gimnazjalnych.
Nasz konkurs zyskał patronat honorowy Prezydenta Miasta Legnicy i Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
 
W tegorocznej edycji konkursu jurorami byli:
Elżbieta Rakoczy-Kozakiewicz Kierownik Filii DODN w Legnicy, JERZY STARZYŃSKI, Prezes Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz organizator konkursu Michał Rocznik nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego.
 
Wyniki konkursu:
1 miejsce:  Gimnazjum nr 4 im. Świętej Jadwigi Śląskiej
 
2 miejsce:  Gimnazjum nr 5 im. Księcia Jerzego Wilhelma
3 miejsce:  Gimnazjum nr 1 z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
4 miejsce: Gimnazjum nr 10  z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. B. I. Antonycza;
5 miejsce: Gimnazjum nr 2 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3;
 
Niniejsza edycja zakończyła pełny cykl w którym poznaliśmy cały zakres historii ziemi legnickiej.
 

OMNIBUS LEGNICKI
„W mieście ogórków”
V edycja konkursu historyczno-regionalnego

Legnica to miasto o wspaniałej przeszłości. Jego mieszkańcy często brali los w swoje ręce i nadawali mu wyjątkowy charakter. Współcześnie wielu młodych ludzi wyjeżdża nie czując z nim głębszej więzi. Warto więc propagować w szkołach historię małej ojczyzny między innymi przez konkursy, co zwiększy świadomość młodzieży i mocniej zwiąże ją z miastem.

W naszej szkole 27 marca 2015 roku odbyła się V edycja powiatowego konkursu historyczno-regionalnego Omnibus Legnicki – W mieście ogórków. Tegoroczna edycja związana jest z czasami prusko-niemieckimi. W trakcie Finału trzyosobowe zespoły musiały popisać się szczegółową wiedzą z okresu 1740-1945, wyświetlić prezentację multimedialną o zabytkach, przedstawić anegdotę, ćwiczyć intelektualny refleks w grze BINGO i wreszcie pochwalić się znajomością utworów Benjamina Bilsego oraz licznych budowli miejskich.

Finał konkursu odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy 27 marca 2015 r.

Organizator:Michał Rocznik, II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy z bardzo życzliwym wsparciem Pani wicedyrektor Anny Górskiej, Pani Danusi [z sekretariatu] oraz Pani Eweliny Rempińskiej. Samą imprezę przygotowali i prowadzili nasi uczniowie.

Patronat honorowy: DODN we Wrocławiu reprezentowany przez Panią Elżbietę Rakoczy-Kozakiewicz Kierownika Filii DODN w Legnicy

Jury:
Pan Zbigniew Brzeziński Prezes Fundacji LIGNITZ PL
Pani Elżbieta Rakoczy-Kozakiewicz Kierownik Filii DODN w Legnicy
Pan Tomasz Szczytyński Dyrektor Dolnośląskiego Samorządowego Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy

Uczestnicy:
1 miejsce – Gimnazjum nr 5 im. Księcia Jerzego Wilhelma
2 miejsce – Gimnazjum nr 10 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bohdana Ihora Antonycza
3 miejsce – Gimnazjum nr 4 im. Świętej Jadwigi Śląskiej
4 miejsce – Gimnazjum nr 1 z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II

 

godło Polski 1918 – 2018 100-lecie odzyskania niepodległości wiarygodna szkoła ranking szkół PERSPEKTYWY portal legnica.eu
Deutsches Sprachdiplom (DSD) róża Wyspiańskiego portal IT-SZKOŁA Centralna Komisja Egzaminacyjna Fundacja KGHM Fundacja DKMS BIP Projekt unijny