Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

100-lecie odzyskania niepodległości

W 2018r. minie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Oto działania, które podjęliśmy, aby upamiętnić to wydarzenie:


Rozstrzygnięto konkurs szkolny na limeryk o bohaterach narodowych. Nagrodę główną otrzymał Oliwier Hurej z IB. Wyróżnienia otrzymali: Julia Przydatek z Id oraz Mateusz Podebry z II B. Konkurs został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

nagroda główna

Oliwier Hurej 1b

Kto powiedział, że Polacy
Od wojaczki chętnie stronią
Wnet nań  rozmach wezmę z gracy
Tuż przed świętą Apolonią

Rzekł pewnego razu Pan Premier Grabski
co się znał na zwalczaniu inflacji:
Ile można swych rodaków
ratować znów z tarapatów?
I pozbawił kolei dotacji

wyróżnienia:

Julia Przydatek Id

Kto by twierdził, że Władysław Grabski
nie przeprowadził reformy walutowej
temu włos utnę na sposób Arabski
w Częstochowie przd katedrą Matki Boskiej Królowej 

Mateusz Podebry 2b

Roman Dmowski – historia państwa polskiego,
Zatruty ma los osobą Piłsudskiego.
Zabrał mu Polskę,
Zabrał też Marię.
Czy uhonorujemy jego?


koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości14 XI odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W I części wystąpił chór szkolny „Cantus” pod dyrekcją pana Łukasza Kłosa, z mocą wykonując hymn narodowy oraz trzy pieśni: Gaude Mater Polonia, Szara Piechota oraz My I Brygada. W II części koncertu wykonawcy poprowadzili nas przez historię Polski i jej zmagania o odzyskanie utraconej w wyniku zaborów niepodległości. Niewątpliwie długo jeszcze będą nam brzmiały w uszach wspaniałe, mocne uderzenie w klawisze, gitarowe riffy i solówki.

Wzruszająco, z zaangażowaniem i talentem poezję recytowali: Marta Sobiechowska, Kamila Łysaków, Edyta Szmorąg, Gabriela Milewska, Jagoda Świrska, Wojtek Cybulak, Kuba Fornagiel. Całość prowadziły Aleksandra Cieliczko i Klaudia Puchalska. Utwory J. Brahmsa i F.Chopina z wdziękiem wykonały Michalina Bena i Jagoda Świrska.
Oprawę muzyczną fragmentów opowiadających o współczesnych zmaganiach Polsków zbudowali: Kuba Lewoc, Aleksander Dul, Piotr Cedro, Mikołaj Janusz. Niewątpliwie długo jeszcze będą nam brzmiały w uszach wspaniałe, mocne uderzenie w klawisze, gitarowe riffy i solówki.
Piosenki wykonali: Jagoda Świrska, Miłosz Jaskórzyński, Mateusz Gresiuk i Piotr Gramiak. Wspaniałe głosy i niebanalne wykonania były prawdziwą ozdobą koncertu.
Piękną dekorację wykonały: Julia Łukasiewicz, Agata Mikołajczyk, Małgosia Kuraś, Julia Majchrowska, Roksana Szeląg, Ola Rębek
Towarzyszącą przedstawieniu prezentację opracował i przygotował Kacper Preyzner.
Impresję filmową o tym czym dla uczniów naszej szkoły jest niepodległość wykonał Bartek Grelewski.
Obsługą techniczną profesjonalnie zajęli się Bartek Chrzanowski i Emil Bernacki
Ostateczny kształt scenariuszowi nadała Marta Sobiechowska.


Jednym z elementów obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w  1918 roku było wykonanie hymnu narodowego. Dlatego 11 listopada punktualnie o godzinie 12.00 nasz chór Cantus wraz z chórem katedralnym zaintonował na Legnickim Rynku Mazurka Dąbrowskiego.  Licznie zgromadzeni Legniczanie dołączyli się do wspólnego wykonania. Po odśpiewaniu hymnu narodowego chór II LO wykonał również pieśń Gaude Mater Polonia. Chórem  profesjonalnie i z zaangażowaniem dyrygował Adam Pyziński-nasz absolwent. Specjalnie dla zgromadzonej publiczności poezję patriotyczną recytowała Marta Sobiechowska. Podziękowania należą się Mikołajowi Januszowi, którego  talent i pasja przyczyniła się do  doskonałej jakości wykonania przygotowanego repertuaru. 

W sobotnich i niedzielnych uroczystościach miejskich obchodów nasze liceum godnie reprezentował Poczet Sztandarowy.


2018.11.09 Maturzyści tańczą poloneza9 listopada 2018 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w polonezie na sto par na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie organizowane było przez Miasto Legnica i odbyło się na Rynku Legnickim. Z naszej szkoły  poloneza tańczyło 40 par. Wszyscy pokazali się z jak najlepszej strony i godnie reprezentowali naszą szkołę.  Polonez składał się z kilku niełatwych figur wykonanych przez naszych trzecioklasistów elegancko i z gracją. 

 


2018-11-10 Śpiewanie Hymnu NarodowegoW piątek 9 listopada 2018r. nasza szkoła, tak jak inne placówki oświatowe w Polsce, postanowiły uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji o godzinie 11.11 wraz ze szkolnym chórem przewodniczącym wydarzeniu cała szkoła odśpiewała wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Całe przedsięwzięcie miało niezwykle podniosły charakter, któremu towarzyszyły ręcznie robione przez uczniów niepodległościowe dekoracje oraz zostało udokumentowane w postaci filmu. Obejrzyj film


„Wolność jest w nas”9 listopada 2018r. klasa 2b miała okazję zaprezentować uczniom klasy 1a, 1b, 1d efekty pracy nad projektem edukacyjnym „Wolność jest w nas”. Uczniowie przedstawili interpretację pieśni i piosenek, z których wyłania się portret Polaków. Oprawa muzyczna i artystyczna dopełniła całość prezentacji. 

 


wizyta w szpitalu 26.10.201826 października wolontariuszki TPD (Klaudia Wojsa, Dżesika Chudzia, Justyna Tęcza, Justyna Kubik, Dominika Dżus z kl.III d oraz Weronika Filip, Marcelina Plenko i Natalka Dąbrowska z kl. II e) odwiedziły małych pacjentów w legnickim szpitalu. Dziewczęta wykonywały z dziećmi prace plastyczne z okazji 100-lecia niepodległości.

 

 


 
W tym roku przypada setna rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – odzyskania niepodległości. Choć najważniejsze obchody dopiero w listopadzie, młodzież naszego liceum już zaczęła przygotowania do świętowania.
Uczniowie klasy II D postanowili udekorować wnętrze naszej szkoły. W ich sali zawisł plakat przypominający to ważne wydarzenie, a także kotyliony w narodowych barwach.

 


1

Święta narodowe „My Polacy”. 26 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyło się niesamowite przedstawienie, powstałe pod czujnym okiem nauczyciela historii Pana Michała Rocznika. Istotnym celem było przedstawianie stosunków polsko-polskich na tle zmagań o wolność. Cel został zrealizowany dzięki zaangażowaniu uczniów, zarówno w warstwie aktorskiej, jak instrumentalnej i wokalnej, gdyż cały występ przybrał formę muzycznej opowieści, prowadzącej nas przez wieki burzliwej, ale też ciekawej historii naszego kraju.

 


W 2018r. minie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej wyjątkowej okazji ogłosiliśmy szkolny konkurs na grafikę do baneru na Szkolną Stronę Internetową. Treść grafiki miała nawiązywać do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nadesłane prace:

 
główna nagroda Kornelia Nowak 1b
 
 
 
Patryk Zeler 1d
 
 
 
Marta Sobiechowska 1a
 
 
 
Marlena Sowińska 1d
 
 
 
Marlena Sowińska 1d
 
 
 
Karolina Wasiukiewicz 1d
Skip to content