Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Jubileusz 75-lecia

„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej.” –  K. Norwid

Z całą pewnością nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak istotną częścią życia jest tradycja, jak ważna jest ciągłość – łańcuch pokoleń, które tworzą wspólną historię. Na osobistej mapie wspomnień każdego z nas szczególne miejsce zajmują często te związane ze szkołą. Kilka lat spędzonych w szkolnych murach ma zwykle istotny wpływ nie tylko na wybór drogi zawodowej, ale przede wszystkim na to, kim stajemy się jako ludzie.

Mamy nadzieję, że tak jest również w przypadku wielu byłych uczniów II LO im. S. Wyspiańskiego w Legnicy i że szkolne wspomnienia to dobre wspomnienia.

Organizując jubileusz istnienia Szkoły, pragniemy zaprosić dawnych uczniów i pracowników do wspólnej sentymentalnej podróży ku czasowi minionemu. Zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie właśnie po to, by pielęgnować pamięć i tradycję, dać okazję do spotkania teraźniejszości z przeszłością.

II LO przyjęło w swoje progi pierwszych uczniów we wrześniu 1948 roku, w bardzo trudnej powojennej rzeczywistości. Pierwszy rocznik absolwentów opuścił Szkołę w roku 1952.

Po wielu latach – 23 września 2023 roku, pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do wspólnego świętowania Jubileuszu 75 – lecia istnienia naszej Szkoły.

Chcemy spotkać się zarówno na oficjalnych uroczystościach – mszy świętej, akademii okolicznościowej, jak i zaprosić na mniej oficjalną wizytę w murach II LO.

Drodzy Absolwenci, to Wyście stworzyli historię II LO. Zależy nam na tym, by ten dzień był przede wszystkim Waszym świętem, chwilą, w której ożyją wspomnienia i która będzie nostalgicznym powrotem do ludzi i zdarzeń będących częścią Waszej przeszłości.

Jeśli chcecie podzielić się z nami wspomnieniami z okresu nauki w naszej Szkole, zechciejcie je spisać i przesłać na adres mailowy: jubileusz@2lo.legnica.eu. Staną się one częścią monografii przygotowywanej z okazji jubileuszu. To unikalna okazja, by utrwalić to, co tak ulotne.

Z przyjemnością przyjmiemy także życzenia urodzinowe dla Szkoły, które można przesłać w formie nagrania video. One również zostaną wykorzystane w trakcie uroczystości.

Przygotowanie jubileuszu to ogromne wyzwanie organizacyjne, ale przede wszystkim finansowe. Nie udźwigniemy go bez Waszej życzliwości i pomocy. Zwracamy się zatem z wielką prośbą o wsparcie tego przedsięwzięcia. Liczy się każda kwota i każdy gest dobrej woli, bo to one doprowadzą nas do dnia, w którym wspólnie będziemy świętować i wspominać.

Wpłat można dokonywać na konto:

PKO BP 60 1020 3017 0000 2602 0019 6113

z dopiskiem Jubileusz II LO.

Z góry dziękujemy za każdą formę wsparcia i zaangażowania. Już z radością odliczamy czas do spotkania na uroczystości i w murach II LO.


Szanowni absolwenci, pracownicy byli i obecni oraz uczniowie. Prosimy o włączenie się do obchodów 75-lecia naszej szkoły. Częścią materialną zajmują się określone osoby w naszej szkole. Ja zaś zajmuję się skrawkami pamięci jakie nosicie jeszcze w sobie – i by doszczętnie nie zmełły ich bezlitosne żarna czasu, proszę: zapiszcie je, albo nagrajcie film w smartfonie. Przyjmuję anegdoty na temat 2 LO.

Forma anegdoty za Wikipedią:

krótka forma literacka, zawierająca prawdziwe lub zmyślone –  w tym wypadku tylko prawdziwe opowiadanie o zdarzeniu z życia znanej postaci, żyjącej albo historycznej, lub z życia określonego środowiska czy grupy społecznej. Anegdota ma wydźwięk humorystyczny, może jednak zawierać również pierwiastki dydaktyczne. Charakterystyczną cechą gatunku jest wyraziste zakończenie i obecność niespodziewanej puenty. Anegdoty mogą być fragmentami większych utworów literackich, np. wspomnień, listów i biografii.

Proszę serdecznie o przysyłanie anegdot na adres majlowy: anegdota@2lo.legnica.eu

Pozdrawiam serdecznie
Michał Rocznik

Skip to content