Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Wymiany

z FRANCJĄ

W ramach wymiany międzyszkolnej co roku gościmy młodzież i nauczycieli z GAP.

Wymiana młodzieży z Lycee Aristide Briand trwa już od ponad 25 lat. Zapoczątkowała ją Pani Barbara Jujeczka – nauczyciel języka francuskiego.

Młodzież francuska przyjeżdża do Legnicy w październiku, w czasie swoich dni wolnych od zajęć lekcyjnych. Program pobytu jest zawsze bardzo bogaty i obejmuje nie tylko zwiedzanie najciekawszych miejsc w Polsce (Kraków, Wieliczka, Oświęcim), ale także okolic Legnicy (Złototyja, Wrocław). Nasi goście spotykają się również z władzami miasta i nietuzinkowymi ludźmi naszego regionu.

Młodzież polska wyjeżdża do Francji w marcu. W tym czasie uczniowie naszej szkoły mają możliwość poznania pięknych okolic Gap, zwyczaje kolegów z Francji oraz podszkolić język obcy.

04-IMG_6578
 

>> zobacz galerię 2018 <<

>> zobacz galerię 2016 <<

>> zobacz galerię 2015 <<

>> zobacz galerię 2014<<

 
15-IMG_7269 (1)
 

 

z NIEMCAMI

niemiecki

Wymiana uczniów II LO z niemiecką młodzieżą z Wilhelm-Dörpfeld-Gymnasium rozpoczęła się w 1998 roku w związku z zaproszeniem „Freundenkreis Liegnitz” (Koła Przyjaciół Legnicy) oraz prof. Siegfrieda Masera. Od tej pory każdej jesieni przyjeżdża do nas młodzież niemiecka, a na wiosnę nasi licealiści wyjeżdżają do Niemiec. To przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracujących w naszym liceum nauczycieli języka niemieckiego (p. Beaty Futkowskiej, p. Magdaleny Michalskiej, p. Grażyny Pundyk, p. Anny Górskiej) oraz nauczycieli niemieckich – nieżyjącego już dyrektora Wilhelm-Dörpfeld-Gymnasium p. Klausa Zentary zaangażowanego także mocno zaangażowanego we współpracę nauczyciela historii Martina Schulte.

Najistotniejszym elementem programu wymiany jest nawiązanie interesujących kontaktów z młodzieżą niemiecką. Dzięki tym spotkaniom nasi uczniowie nie tylko mają możliwość doskonalenia umiejętności językowych, ale także poznania innej niż rodzima kultury oraz odmiennego stylu życia. Dodatkową atrakcją jest wspólne zwiedzanie ciekawych zakątków Polski i Niemiec.

Wymiana ta ma duży wpływ na życie naszych uczniów i ich decyzje dotyczące dalszego kształcenia – wielu z nich studiuje obecnie w Niemczech lub filologię germańską na polskich uczelniach. Zawarte podczas tych podróży znajomości często wykraczają poza szkolne ramy i przeradzają się w wieloletnie przyjaźnie.

Chętnym, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w wymianie młodzieży, proponujemy rokroczny wyjazd do Berlina. Oprócz zwiedzania miasta, poznajemy zwyczaje naszych sąsiadów, uczestniczymy w Weinachtsmarkt. Wycieczka ta cieszy się wśród naszych uczniów ogromną popularnością i zainteresowaniem.

 

>> zobacz galerię 2017<<

>> zobacz galerię 2016<<

 

logo_pnwm

Skip to content