Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

DSD

Egzamin Deutsches Sprachdiplom Stufe II
w II Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy

 

Drogi Absolwencie Gimnazjum!
Jeśli uczyłeś się języka niemieckiego w grupie DSD lub poza nią, a swoje umiejętności oceniasz jako dobre powinieneś wybrać naszą ofertę edukacyjną. ​Program DSD II w naszym liceum jest kontynuacją programu DSD I. Celem programu jest przygotowanie uczniów w ramach zajęć lekcyjnych do państwowego egzaminu na poziomie B2/C1.

 

Na czym polega egzamin?

 

Egzamin DSD

Egzamin składa się z dwóch części: ustnej i pisemnej. ​Część pisemna​ dzieli się na 3 etapy: -​ rozumienia tekstu czytanego (​Leseverstehen)​ – zdający musi odpowiedzieć na pytania dotyczące podanego tekstu oraz dopasować tytuł do tekstu (żadne zadanie nie jest zadaniem otwartym). Ten etap trwa 70 minut. -​ rozumienia ze słuchu ​ (Hörverstehen)​– zdający odpowiada na pytania związane z nagranym i odsłuchiwanym jedno- lub dwukrotnie tekstem oraz dopasowuje do niego tytuł. Czas trwania to 40 minut. -​ napisania tekstu ​(Schriftliche Kommunikation) – forma pisemna na podany temat, zawierająca w sobie streszczenie, rozprawkę „za i przeciw” oraz rozprawkę z pytaniem o opinię (temat zawiera grafikę, którą należy opisać oraz tekst do analizy). To najdłuższy etap bo trwa aż 120 minut. Część ustna składa się z: Prezentacji wybranego tematu przez ucznia z zakresu kultury, sztuki, przygotowanego przez zdającego.

Egzamin DSD

Przygotowania 3 – 5 minutowego referatu na temat przydzielony w trakcie egzaminu, zdający ma 20 minut na przygotowanie się.

Jakie koszty ponoszą uczniowie przystępujący do egzaminu DSD?

Egzamin jest u nas całkowicie bezpłatny! Jeśli chciałbyś kiedyś do niego przystąpić indywidualnie musiałbyś za niego zapłacić, więc liceum jest idealnym momentem na przystąpienie do niego za darmo.

Co tak właściwie daje nam posiadanie certyfikatu DSD?

Dyplom DSD jest świadectwem znajomości języka niemieckiego, niezbędnym do podjęcia studiów wyższych w Niemczech. Umożliwia on również studentom polskich uczelni wyjazd na stypendium do krajów niemieckojęzycznych. Osoby posiadające dyplom DSD II zwiększają swoje szanse na zatrudnienie nie tylko na polskim ale przede wszystkim na europejskim rynku pracy.

Egzamin DSD

Jakie są wymagania aby zdać egzamin?

Wcześniej egzamin uważało się za zdany tylko wówczas, gdy uczestnik osiągnął co najmniej 30% z każdej części egzaminu, a łączny wynik egzaminu przekroczył 60%. W 2007 formuła została zrewolucjonizowana i obowiązuje do dziś: osoby, które osiągną co najmniej 30% z każdej części, ale nie przekroczą 60% ze wszystkich części, otrzymują certyfikat DSD B2, natomiast osoby, które zdały go według wcześniejszych warunków: DSD C1. Obecnie w każdym roku do poszczególnych poziomów i części egzaminów są dostosywane indywidualne progi zdawalności.

Jak wygląda przygotowanie do egzaminu?

Egzamin DSD

W pierwszym roku odbywa się jedna dodatkowa lekcja niemieckiego na wyższym poziomie trudności niż podstawowy. W następnych latach są to 3 dodatkowe lekcje z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską. Warto zaznaczyć, że jesteśmy jedyną szkołą w Legnicy oferującą przygotowanie do DSD. Nasza placówka świetnie przygotowuje uczniów do testów, co może potwierdzić ​100% zdawalności egzaminu.

Serdecznie zapraszamy do naszego liceum!

 

 
 
ulotka dotycząca egzaminu DSD

 

Przeczytaj o ZFA link1link2 Przeczytaj o KMK Przeczytaj o szkołach PASCH  
    
Skip to content