Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

1C — MEDYCZNA

 • 1a
 • Uczniowie klas medycznych uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych z chemii w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia prowadzone są przez pracowników Uniwersytetu. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w warsztatach kierunkowych w Instytucie Antropologii i Instytucie Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W ciągu 3-letniej nauki mogą brać udział w wyjazdach na zajęcia terenowe, poszerzających wiedzę z przedmiotów kierunkowych


 • Dominika Michalkiewicz, kierunek lekarski (ŚUM)

  Jestem studentką IV roku wydziału lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Odkąd pamiętam, zawsze chciałam zostać lekarzem i pomagać innym ludziom. Klasa medyczna w II LO w Legnicy bardzo dobrze przygotowała mnie do egzaminów maturalnych, co pozwoliło mi dostać się na wymarzone studia. Do dziś miło wspominam comiesięczne wyjazdy organizowane przez naszą Panią od chemii na zajęcia laboratoryjne we Wrocławiu, gdzie uczyliśmy się chemii w praktyce, samodzielnie wykonywaliśmy eksperymenty chemiczne i wyciągaliśmy z nich wnioski. Dzięki tym zajęciom nabyłam spore doświadczenie, które ułatwiło mi bezproblemowe zaliczenie ćwiczeń na studiach z biochemii! Nowo nabyte umiejętności wykorzystywaliśmy także na corocznych pokazach doświadczeń chemicznych w naszym liceum – niezapomniane wrażenia! Świetną opcją były również dodatkowe zajęcia w postaci fakultetów z biologii i chemii, na których rozwiązywaliśmy bardzo dużo zadań maturalnych. Profil medyczny daje bardzo duże możliwości rozwoju i pozwala naprawdę dobrze przygotować się do matury!

 • Aleksandra Śniegucka, kierunek lekarsko-dentystyczny (UMed Wrocław)

  Studiuję na IV rok na wydziale lekarsko-stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Czas spędzony w II LO zapamiętam na zawsze, to wtedy zyskałam przyjaźnie na całe życie oraz spotkałam wspaniałych nauczycieli, którzy zawsze służyli radą i wsparciem. Wyjazdy na ćwiczenia laboratoryjne bardzo ułatwiły mi późniejsze ćwiczenia na studiach, ponieważ wiedziałam już, jak zachować się w laboratorium, co służy do czego, jak obsługiwać znajdujące się w nim sprzęty, a to bardzo usprawnia zajęcia na pierwszym roku i sprawia, że są one zdecydowanie mniej stresujące. Bardzo się cieszę, że to właśnie w II LO spędziłam swoje nastoletnie lata, dobrze przygotowując się do studiów, ale też wspaniale spędzając czas w niepowtarzalnej atmosferze tworzonej przez samą szkołę, uczniów oraz świetnych nauczycieli.

 • Agnieszka Woroniuch, kosmetologia (NWSM Wrocław)

  Klasa medyczna w II LO to był trafiony wybór! Dużo się nauczyłam dzięki wspaniałym nauczycielom, ale także od moich kolegów z klasy, którzy byli naprawdę bardzo uzdolnieni. Pokazywał to chociażby ranking klas, w którym zawsze wypadaliśmy najlepiej. Jeździliśmy z klasą na dodatkowe zajęcia w laboratorium, które odbywały się we Wrocławiu na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Bardzo mi się podobały te zajęcia, ponieważ były kreatywne, każdy mógł nauczyć się czegoś nowego i poeksperymentować z różnymi reakcjami chemicznymi. Obecnie studiuję w Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej we Wrocławiu na kierunku kosmetologia. Jestem bardzo zadowolona z wyboru kierunku. Na 1 roku pomogła mi wiedza właśnie z liceum. Wiele zagadnień omawianych na studiach bazowało na materiale maturalnym z biologii i chemii.

 • Ewa Górska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

  II LO? Bio-chem? Czy to na pewno dla mnie? Czy dam radę? Będąc w trzeciej klasie gimnazjum często zdawałam sobie takie pytania. Ostatecznie stwierdziłam, że do odważnych świat należy i podjęłam decyzję o wyborze tej właśnie klasy. Decyzję, której nigdy nie żałowałam i żałować nie będę. Bo to właśnie dzięki niej poznałam niesamowitych Nauczycieli, którzy zaszczepili we mnie pasję do nauk przyrodniczych i nie tylko. Od zawsze fascynował mnie człowiek i wszystko co z nim związane, jego anatomia, fizjologia, biochemia, genetyka. Obecnie rozwijam tę wiedzę na moim wymarzonym kierunku, jakim jest biologia człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Dzięki wiedzy, jaką przekazano mi w liceum studia są dla mnie przyjemnością! O ile łatwiej jest pracować w laboratorium, wiedząc co do czego służy i mając obycie ze sprzętem laboratoryjnym! Na szczęście ja należę do nielicznych osób na moim kierunku, które mogą śmiało powiedzieć, że ćwiczenia laboratoryjne z chemii pod tym względem to pesteczka 😉 A to wszystko dzięki zajęciom, na które jeździliśmy całą klasą na Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawda jest jednak taka, że dobre podstawy wyniesione z zajęć w II LO mogą otworzyć drzwi praktycznie każdej uczelni, dzięki bardzo dobrym wynikom na maturze. Często wpadam do szkoły w odwiedziny i za każdym razem po przekroczeniu jej murów na mojej twarzy mimowolnie pojawia się uśmiech. Dlaczego? Bo wiem, że powrócą do mnie wszystkie dobre wspomnienia z czasów, kiedy byłam uczennicą klasy medycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

 • Jędrzej Biernacik, ratownictwo (UMed Wrocław)

  Nazywam się Jędrek. Jestem absolwentem klasy medycznej w II LO. Obecnie kończę studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Naukę w liceum wspominam jako wspaniałe 3 lata, które pomogły mi ukierunkować się i wybrać dalszą drogę „naukową”. Wybrałem ratownictwo medyczne. Wielu moich kolegów i koleżanek z klasy wiązało swoją przyszłość ze studiami medycznymi. Sam nigdy nie myślałem o tych studiach, dopiero podczas nauki w 'drugim’ stwierdziłem, że to kierunek dla mnie.

  Polecam tę klasę.

 • Wojciech Trapszo, fizjoterapia (Umed Wrocław)

  Uczęszczałem do II LO w latach 2011-2014. Byłem w klasie o profilu biologiczno-chemicznym i jak dla większości moich koleżanek i kolegów wymarzoną uczelnią był uniwersytet medyczny kierunek lekarski, albo przynajmniej jakiś kierunek medyczny. Jako, że życie pisze różne historie -ostatecznie skończyłem na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, gdzie ukończyłem studia pierwszego stopnia i obecnie jestem na studiach magisterskich. Przez całe trzy lata nauczyciele robili wszystko, by jak najlepiej przygotować nas do matury. Oprócz typowej nauki w szkole moja klasa wyjeżdżała na zajęcia laboratoryjne organizowane na Wydziale Chemii UWr. Pozwalały one oderwać się od szkolnej codzienności, ale przede wszystkim pozwalały „na żywo” sprawdzić wiedzę zdobywaną na lekcjach. Mieliśmy też okazję brać udział w zajęciach z antropologii, również na Uniwersytecie Wrocławskim, a w klasie maturalnej wyjechaliśmy na obóz biologiczny. Osobiście wspominam czas w liceum jako jeden z najlepszych do tej pory. Bardzo ważne, że nauczyciele, będący bardzo dobrymi i doświadczonymi dydaktykami z olbrzymią wiedzą, mają też życzliwe i pomocne podejście do uczniów. Jeśli ktoś zastanawia się nad przyszłą pracą w zawodach medycznych, czy też związanych z biologią i chemią myślę, że klasa medyczna w II Liceum Ogólnokształcącym jest najlepszym wyborem.

 • Ania Kowalik, kierunek lekarsko-dentystyczny (UMed Wrocław)

  Cześć, nazywam się Ania i jestem absolwentką klasy medycznej 2 LO. Obecnie studiuję na 4 roku stomatologii we Wrocławiu. Gdybym miała ponownie wybrać liceum i profil klasy bez wahania dokonałabym takiego samego wyboru. Powodów jest wiele, ale dla mnie najważniejszym są ludzie. Przede wszystkim nauczyciele, którzy dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować nas do matury, która jest przepustką na wymarzone studia, ale także przyjaźni, ambitni i pomocni uczniowie. Moim zdaniem bardzo ważne są również obozy naukowe, będące wspaniałą formą nauki i integracji, oraz zajęcia w laboratorium Uniwersytetu Wrocławskiego, doskonale przygotowujące do praktycznych zajęć z biochemii i chemii medycznej na studiach. Jestem pewna, że osoby marzące o studiach medycznych i pokrewnych kierunkach będą zadowolone z wyboru klasy i liceum tak samo jak ja.

 • Marcin Gibasiewicz, kierunek lekarski (Umed Wrocław)

  Cześć! Nazywam się Marcin. Jestem studentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Podczas nauki w klasie o profilu biologiczno-chemicznym dostałem możliwość zdobycia oraz pogłębiania wiedzy zarówno z przedmiotów wiodących, jak i pozostałych, takich jak matematyka czy fizyka, co pozwoliło mi zdać maturę z bardzo dobrym rezultatem i dostać się na wymarzone studia. Najbardziej doceniam poświęcenie nauczycieli i ich wielką chęć pomocy, nie tylko w nauce. Ponadto liczne zajęcia dodatkowe, włącznie z zajęciami laboratoryjnymi na Uniwersytecie Wrocławskim, dały możliwość przełożenia wiedzy teoretycznej w praktyczną. Pozwoliły mi też dokonać odpowiedniego wyboru studiów. Jeżeli kogoś ciekawi otaczający nas świat i tętniące w nim życie, to nie ma lepszej klasy, aby poszerzać swoje horyzonty.

 • Klaudia Sztyler, kierunek lekarsko-dentystyczny (UMed Wrocław)

  Jestem absolwentką profilu medycznego II LO w Legnicy. Trzy lata liceum nauczyły mnie systematyczności i ciężkiej pracy, które w mojej dalszej edukacji – studiach na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku lekarsko – stomatologicznym są podstawą. Profil medyczny pozwolił mi rozwinąć swoje zainteresowania. Dodatkowe zajęcia w pracowni chemicznej Uniwersytetu Wrocławskiego dały mi istotną praktyczną wiedzę dotyczącą zasad pracy w laboratorium chemicznym – wiedzę niezbędną na pierwsze lata studiów. Wydarzenia szkolne (dni otwarte) umożliwiły prezentację swoich chemicznych zdolności w postaci spektakularnych doświadczeń chemicznych, które zapewniły dodatkowe poszerzenie chemicznej wiedzy i umożliwiły jej praktyczne zrozumienie. To wszystko dało mi możliwość osiągnięcia wysokich wyników na egzaminie maturalnym i zagwarantowało mi dostanie się na wymarzone studia – i to z pierwszej listy rekrutacyjnej.

 • Małgorzata Markiewicz, farmacja (Umed Wrocław)

  Nazywam się Małgorzata Markiewicz i jestem studentką IV roku Farmacji na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Za 1,5 roku kończę studia (właśnie zaczynam pisać swoją pracę magisterską) i w przyszłości planuję pogodzić pracę w aptece z pracą nauczyciela akademickiego. Wybór kierunku studiów nie jest łatwą decyzją i na pewno należy się zastanowić, do jakiego zawodu ma się predyspozycje. Sama 4 lata temu długo wahałam się pomiędzy stomatologią a farmacją. Wybór w końcu padł na farmację, kierunek nie oczywisty dla większości maturzystów, jednak będący świetna alternatywą, szczególnie dla lubiących chemię. Ja ją zawsze lubiłam, a dodatkowo utwierdziły mnie w tym wyjazdowe zajęcia laboratoryjne (odbywające się na Uniwersytecie Wrocławskim) organizowane przez II LO dla klas medycznych. Były one wstępem do tego, czym teraz zajmuję się na co dzień. Dzięki tym zajęciom poznałam podstawy organizacji pracy w laboratorium. Dodatkowo są świetnym przygotowaniem do zadań doświadczalnych pojawiających się na egzaminie maturalnym. Bardzo dobre przygotowanie do matury przez nauczycieli pozwoliło mi osiągnąć z niej wysoki wynik oraz ułatwiło mi wdrożenie się w materiał realizowany na studiach. Dzisiaj jestem bardzo zadowolona, zarówno z wyboru kierunku studiów, jak i Liceum, gdzie wszystko się tak naprawdę zaczęło.

 • Zuzanna Pacułt, kierunek lekarski (UMed Wrocław)

  Kilka lat temu sama zastanawiałam się nad wyborem liceum. Gdy szukałam informacji o różnych legnickich szkołach, ważny był dla mnie nie tylko poziom nauczania, ale również atmosfera tam panująca.

  O II Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy słyszałam w większości pozytywne opinie: fajni uczniowie, bezproblemowi nauczyciele, możliwość rozwoju zainteresowań. Mówiło się, że tutaj każdy znajdzie swoje miejsce, zawiąże przyjaźnie na całe życie. To wszystko sprawiło, że złożyłam dokumenty do II LO w Legnicy.

  Wybierając klasę medyczną, marzyłam, żeby zostać lekarzem. Czekały mnie ciężkie trzy lata nauki do matury i miałam nadzieję, że II LO pomoże mi osiągnąć mój cel. Teraz będąc studentką IV roku Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu mogę z pewnością powiedzieć, że się nie zawiodłam.

  W liceum miałam szczęście trafić na nauczycieli, którzy prowadzili zajęcia z prawdziwą pasją. Na ich pomoc i uwagę mogli liczyć wszyscy uczniowie, nie tylko przyszli olimpijczycy. Mogliśmy się do nich zwrócić w każdej dręczącej nas sprawie. Dodatkową atrakcją, w ramach naszego profilu medycznego, były comiesięczne wyjazdy na Uniwersytet Wrocławski na zajęcia laboratoryjne z chemii. Mogliśmy tam po raz pierwszy popracować na sprzęcie laboratoryjnym i poznać chemiczne zagadnienia w praktyce. Zajęcia te nie tylko pomogły mi zdać maturę, ale również dzięki nim nie miałam żadnych problemów z chemią medyczną i biochemią – przedmiotami, które pojawiły się już na studiach. Wyjazdy te były nie tylko świetną okazją do poznania laboratorium, ale również bardzo miło spędzonym czasem ze znajomymi.

  Oprócz zajęć laboratoryjnych z chemii mieliśmy również możliwość biologicznego wyjazdu naukowego. Był to tygodniowy wyjazd w góry, na którym poznawaliśmy wybrany materiał obowiązujący do matury. Był to wspaniały pomysł połączenia nauki z wypoczynkiem. Szczególnie, że wyjazd miał miejsce w trakcie trzeciego roku intensywnej nauki do matury. I mimo iż był pełen nauki, to jednak zmiana miejsca, wyjazd w góry, był dla mnie idealną odskocznią od codzienności, takim „naładowaniem akumulatorów”.

  Wszystko to pomogło mi dobrze zdać maturę i dostać się na wymarzone studia. Czas spędzony
  w szkole dał mi wiele niezapomnianych przyjaźni i mnóstwo cudownych wspomnień. Dlatego polecam tą klasę wszystkim niezdecydowanym! Jestem pewna, że nie pożałujecie.

 • Dawid Selwa, fizjoterapeuta (wcześniej UMed Wrocław)

  Nazywam się Dawid Selwa. Kilka lat temu uczęszczałem do klasy biologiczno-chemicznej, której wychowawczynią była Pani Irena Cymbalak-Basałyga. Bardzo aktywnie uczestniczyłem w życiu szkoły, współorganizowałem apele szkolne, prowadziłem półmetek oraz studniówkę. W 2011 roku ukończyłem z wyróżnieniem II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. Pisałem rozszerzoną maturę z biologii, chemii i fizyki. Profil klasy oraz moje zainteresowania spowodowały, że wybrałem Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Studiowałem na kierunku Fizjoterapia. Ukończyłem studia I i II stopnia. 1 lipca 2016 obroniłem pracę magisterską i zostałem magistrem Fizjoterapii. Od ponad dwóch lat pracuję we Wrocławiu w Fundacji Promyk Słońca, rehabilituję dzieci od okresu niemowlęctwa aż po młodzież do 18 roku życia. Bardzo miło wspominam czasy liceum. Każdemu młodemu człowiekowi, który zastanawia się, jaką drogę – szkołę ma wybrać, polecam 2 LO. Jestem pewien, że nie pożałuje!!! Drugie liceum zapewnia wspaniałych nauczycieli, którzy odpowiednio przygotują Was do matury. Lekcje chemii są urozmaicone w interesujące doświadczenia oraz regularne wyjazdy na zajęcia laboratoryjne do Wrocławia, które pomogą zrozumieć przedmiot. Biologia jest prowadzona w bardzo profesjonalny sposób i zachęca do studiowania kierunków medycznych. Jednak szkoła, to nie tylko miejsce związane z nauką. W II liceum, w klasie biologiczno-chemicznej, poznałem najlepszą paczkę przyjaciół, z którymi mam kontakt do dziś. Co więcej, w drodze do szkoły spotkałem swoją miłość, która okazała się uczennicą młodszej klasy biologiczno-chemicznej. W październiku ubiegłego roku, po kilku latach dobrej znajomości, Agnieszka została moją Żoną. Uwierzcie mi, że 2 liceum łączy ludzi. Wobec czego, z własnego doświadczenia, polecam szkołę. Nie zastanawiajcie się!

 • Agata Makaś, kierunek: Forensic science/kryminalistyka (University of Derby, UK)

  II Liceum Ogólnokształcące ukończyłam w roku 2013. Wysoki poziom nauczania w klasie o profilu biochemicznym zapewnił mi dobre przygotowanie do matury oraz ułatwił pierwsze miesiące studiów w Anglii. Ukończyłam kryminalistykę na Uniwersytecie w Derby oraz chemię na studiach magisterskich na Uniwersytecie w Lancaster, aktualnie kontynuuję naukę na studiach doktoranckich w Lancaster. Do dziś mam bardzo dobry kontakt z nauczycielami z liceum, zawsze mogę się do nich zwrócić o pomoc, chętnie służą dobrą radą. II Liceum Ogólnokształcące było trafnym wyborem.

 • Jan Jurgiel, kierunek lekarski (UMed Wrocław)

  Nazywam się Janek Jurgiel i jestem studentem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Kilka lat temu musiałem dokonać trudnej decyzji – wybrać liceum i profil klasy. Biochem, poza rzetelnym przygotowaniem do matury, dał mi wiele możliwości rozwoju. Wyjazdy na zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie Wrocławskim pozwoliły na praktyczne zrozumienie chemii, która przestała być suchym opisem doświadczenia, a stała się czymś, czego można dotknąć i zobaczyć. Mieliśmy również okazję na oswojenie się z pracą z wyposażeniem pracowni, co było bardzo pomocne na późniejszych zajęciach praktycznych na studiach. Jedną z największych zalet klasy medycznej był sposób prowadzenia zajęć, które były świetnie przygotowane, pozwalały na zrozumienie materiału, a później przynosiły przyjemność (serio! z czasem zadania z chemii można rozwiązywać jak krzyżówki ;>). Osoby ambitne mogą liczyć na pomoc ze strony nauczycieli w przygotowaniu się do olimpiad z biologii i chemii. Pisanie pracy badawczej na olimpiadę może być cennym doświadczeniem, które okazuje się bardzo przydatne w działalności w kołach naukowych na studiach. Mimo że klasa biologiczno-chemiczna kojarzona jest z ciągłą nauką i brakiem wolnego czasu, pozwala na spotkanie świetnych ludzi oraz daje dużo okazji do wyjazdów. Poza tym profil medyczny pozwala na zrozumienie memów biochemicznych, a to rzadka i przydatna umiejetność ;>

 • Olga Płaskoń, biotechnolog (Politechnika Wrocławska)

  Studiowałam kierunek biotechnologia na Politechnice Wrocławskiej, a obecnie pracuję w laboratorium fizyko-chemicznym. W moim przypadku wybór klasy biologiczno-chemicznej w II LO w dużej mierze przyczynił się do wyboru kierunku studiów, a zajęcia z biologii i z chemii, które prowadzone były w bardzo interesujący i aktywny sposób świetnie przygotowały mnie do zdania matury z tych przedmiotów. Myślę, że zajęcia laboratoryjne organizowane przez II LO, to bardzo dobra inicjatywa dla uczniów klas biologiczno-chemicznych. Osobiście bardzo dużo wyniosłam z tych zajęć. Były one prowadzone w sposób bardzo ciekawy i poznałam „praktyczną” stronę chemii. Podczas wykonywania różnego rodzaju doświadczeń chemicznych miałam możliwość wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce oraz w lepszy sposób zrozumieć niektóre trudniejsze zagadnienia chemii. Jedne z moich pierwszych zajęć laboratoryjnych na studiach to Podstawy Chemii Nieorganicznej, których program w dużej mierze pokrywał się z tematyką zajęć laboratoryjnych organizowanych przez II LO – dlatego zajęcia okazały się być dla mnie bardzo przydatne. Przede wszystkim nauczyłam się tam podstawowych czynności laboratoryjnych i ogólnie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium, co bardzo ułatwiło mi pracę i dało mi pewność siebie przy wykonywaniu doświadczeń chemicznych podczas zajęć laboratoryjnych na studiach.

 • Natalia Dróżdż, farmacja (Uniwersytet Jagielloński)

  Nazywam się Natalia, studiuję na pierwszym roku farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Farmacja jest kierunkiem, na którym głównymi dziedzinami nauki są przede wszystkim chemia oraz biologia. W gimnazjum byłam pewna, że chcę uczyć się na profilu biologiczno-chemicznym w II Liceum Ogólnokształcącym, ponieważ wiedziałam, że tutaj zostanę znakomicie przygotowana do matury, a to ułatwi mi wybór kierunku studiów. Na farmacji jest dużo godzin laboratoriów z chemii, na których wymagają od nas pełnego profesjonalizmu oraz obszernej wiedzy. Dzięki częstym wyjazdom z liceum na Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w laboratorium teraz czuję się pewnie pracując z różnymi związkami chemicznymi i różnymi przyrządami laboratoryjnymi. Zaangażowanie i wsparcie nauczycieli spowodowało, ze nauka sprawiała mi ogromną przyjemność i stała się moją codziennością. Wybór profilu biologiczno-chemicznego jest wyborem bardzo dobrym.

 • Piotr Lizak, inżynieria chemiczna (Politechnika Wrocławska)

  Nazywam się Piotr studiuję inżynierię chemiczną i procesową na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej. Jest to kierunek, na którym wykorzystywana jest wiedza z chemii, fizyki i matematyki. Wybierając ten kierunek miałem obawy ze względu na to, że nie uczyłem się fizyki i matematyki w zakresie rozszerzonym. Moje obawy okazały się bezpodstawne, gdyż nauczyciele pomogli mi w odpowiednim przygotowaniu do matury. Ogromnym wsparciem było dla mnie także uczestnictwo w Studium Talent z matematyki – ogólnopolskim konkursie organizowanym przez PWr. Laureaci otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji na Politechnikę Wrocławską. Dużą grupę uczniów II LO do konkursu przygotowuje Pani Jolanta Dudzic (nauczyciel matematyki w II LO). Konkurs daje nam wiedzę z najtrudniejszego kursu na pierwszym roku PWr – analizy matematycznej. Profil biologiczno-chemiczny daje naprawdę duże możliwości i nie ogranicza się tylko do chemii i biologii.

 • Paweł Basałyga, kierunek lekarski (Uniwersytet Zielonogórski)

  Nazywam się Paweł Basałyga i jestem studentem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Czas liceum to dla mnie etap w życiu, który najlepiej wspominam. Nawiązałem wtedy wiele niesamowitych znajomości, które trwają do dziś. Pod wpływem ciekawych zajęć i inspiracji, jaką nieśli nauczyciele, zdecydowałem, podobnie jak moi koledzy i koleżanki z klasy, związać swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Dzięki wyjazdowym zajęciom laboratoryjnym na Uniwersytecie Wrocławskim rozszerzyłem praktyczne umiejętności i umożliwiło mi to lepsze zrozumienie zagadnień poruszanych na lekcjach chemii. Była to bardzo dobra inwestycja, ponieważ takie połączenie teorii z praktyką umożliwia nie tylko zdanie matury, ale też uczy innego myślenia – niezwykle potrzebnego na studiach. To, czego nauczyliśmy się podczas zajęć w liceum i UWr pokrywało się w znacznym stopniu z materiałem na pierwszym roku studiów. Z kolei zajęcia z biologii w II LO uczą ważenia słów i świadomości ich używania. Nie należy to do najłatwiejszych zadań, ale z ręką na sercu mogę przyznać, że sam nie potrafiłbym się nauczyć tego w taki sposób, jaki wyniosłem z liceum. Szkoła, sama w sobie, to miejsce rozwijania wielu pasji i każdy może uczestniczyć w jej intensywnym życiu. Gdybym miał ponownie wybierać liceum, to na pewno wybór padłby na II LO.

 • Klaudia Czarnecka, farmacja (UMed Wrocław)

  Cześć, mam na imię Klaudia, mam 24 lata i jestem na 5 roku Farmacji na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wcześniej uczyłam się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy w klasie biologiczno-chemicznej. Wybierając klasę liceum, dużo dobrego słyszałam o tym profilu, dlatego postanowiłam w tym miejscu zacząć swoją ścieżkę kariery. Tak, karierę, ponieważ to właśnie w liceum zaczyna się nasza przyszłość i od tego, jaką klasę wybierzemy, może zależeć to, co później będziemy robić. Bardzo dobrze wspominam lekcje chemii i biologii, które prowadzone były w ciekawy sposób. Dzięki temu rozszerzona matura zarówno z chemii, jak i biologii nie stanowiły żadnego problemu. Dodatkowo wyjazdy na zajęcia laboratoryjne z chemii na Uniwersytet Wrocławski ułatwiły pierwsze zajęcia laboratoryjne na studiach oraz utrwaliły zdobytą wiedzę teoretyczną. Farmacja to kierunek, który łączy ze sobą chemię, biologię i matematykę, jednak aby zrozumieć materiał, potrzebna jest wiedza zdobyta w liceum. Z perspektywy czasu cieszę się, że mogłam uczęszczać do klasy biologiczno-chemicznej.

 • Ukończenie tej klasy przygotowuje do kontynuowania nauki na:

  • uczelniach medycznych,
  • uniwersytetach,
  • akademiach wychowania fizycznego,
  • uczelniach rolniczych
  • państwowych wyższych szkołach zawodowych.
  • politechnikach

  na kierunkach:

  medycyna, stomatologia, farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, biotechnologia, biotechnologia medyczna, ochrona środowiska, neurobiologia, biofizyka, bioinformatyka, pielęgniarstwo, analityka medyczna, ochrona zdrowia, kosmetologia, fizjoterapia, biologia, chemia (ogólna, środowiska, biologiczna, technologia chemiczna).


 • 1b
Skip to content