Międzynarodowa Lista Pamięci Światowej UNESCO tworzona jest od 1997 roku. Gromadzi ona obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym znaczeniu światowym. Obecnie znajdują się na niej 193 wpisy, wśród nich siedemnaście obiektów zgłoszonych przez Polskę.
Jednym z nich wpisanych na Listę w 2009 roku jest Archiwum Radziwiłłów i Księgozbiór Nieświeski.
Jest to zbiór o wyjątkowym charakterze, zgromadzony na przestrzeni od XV do XX wieku przez jeden z największych arystokratycznych rodów dawnej Rzeczypospolitej, który odgrywał także ważną rolę międzynarodową. Zbiory wpisane na międzynarodową Listę Pamięci Świata składają się z części dawnych archiwów i księgozbiorów Ordynacji Nieświeskiej, które znajdują się w Warszawie, Mińsku, Wilnie, Kijowie, Petersburgu, Moskwie i Helsinkach. Nieświeskie zbiory archiwalne i biblioteczne posiadają ogromną wagę dokumentacyjną dla dziejów dawnej Rzeczypospolitej i naszej części Europy.
Radziwiłłowie już w pierwszej połowie XV wieku osiągnęli wysoką pozycję społeczną i mimo podziału na trzy linie zdołali utrzymać swój stan posiadania oraz pozycję polityczną. Przez cały okres Rzeczypospolitej pełnili najważniejsze urzędy. Główną siedzibą archiwum był Nieśwież, gdzie zgromadzono wiele akt będących własnością głównych linii rodu.