W Naszej Szkole dnia 10 listopada odbył się Konkurs Wiedzy o Polsce, zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas w ramach uczczenia zbliżającego się Dnia Niepodległości. Konkurs miał na celu wzbudzić ducha patriotyzmu i ukazać jak ważna jest wiedza o naszej ojczyźnie. Ponadto uczestnictwo w konkursie wiązało się z działalnością charytatywną w związku ze Szlachetną Paczką, w której działania szkoła angażuje się od wielu lat. W konkursie wzięło udział 115 uczniów Naszej Szkoły,
Kategoria Święta narodowe, apele
Święto Niepodległości
Wirtualne obchody Dnia Niepodległości w II LO na przekór pandemii
Od wielu lat w naszej szkole pielęgnowana jest tradycja odśpiewywania na korytarzach Mazurka Dąbrowskiego w celu uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To wydarzenie organizowane jest zawsze w dzień szkolny najbliższy 11 listopada o 11:11. Wydawało się, że pandemia koronawirusa skutecznie pokrzyżuje plany, lecz nasi uczniowie oraz absolwenci postanowili wyjść naprzeciw przeszkodom i zorganizować całe przedsięwzięcie online.
Szkoła Do Hymnu
Nasza szkoła wzięła dziś udział w akcji Szkoła Do Hymnu. O godzinie 11:11 spotkaliśmy się na platformie internetowej, by razem uczcić 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszym zdalnym apelu wzięło udział ponad 300 osób. Jutro (11 listopada) na szkolnych mediach pojawi się nagranie hymnu, które powstało w niezwykłej zdalnej formie.
II LO DO HYMNU!
W dniu 10 listopada 2020 r. o godz. 11.11 zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Podczas naszego spotkania online na Teamsach zaśpiewamy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Rocznice narodowe
Przypadająca w tym roku 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz 80 rocznica wybuchu II wojny światowej w 1939 r. stały się okazją do podjęcia przez młodzież Naszej Szkoły wielu patriotycznych inicjatyw:
- 30 września Cała Społeczność Szkoły udała się na seans filmowy pt.: “Piłsudski”
- 5 października odbyła się, przygotowana przez młodzież, audycja radiowa pt.: “A więc wojna …”, której celem było przypomnienie wojny obronnej z września 1939 roku
- 9 listopada Cała Społeczność II LO odśpiewała Hymn Narodowy w ramach ogólnokrajowego projektu “Cała szkoła do hymnu”
- 11 listopada Poczet sztandarowy II LO uczestniczył w miejskich obchodach Święta Niepodległości zaś uczniowie klas trzecich wzięli udział w “Polonezie na 101 par” na legnickim rynku
- 14 listopada Szkolny Chór “Cantus” dał koncert pieśni patriotycznych, a następnie cała młodzież udała się do kina na film pt.: “Legiony”
- Uczniowie Szkoły brali udział w konkursach popularyzujących wiedzę o historii Polski (m.in.: Aleksandra Dąbrowska zdobyła drugie miejsce w krajowym konkursie “Mistrzowie i Patrioci” o sportowcach – bohaterach polskiej Niepodległości, konkurs objęty był patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wiktor Lewandowski – zdobył pierwsze miejsce w IX Turnieju Szachowym o Szablę Piłsudskiego, turniej odbył się w Dzień Święta Niepodległości, 11 listopada)
Śpiewanie hymnu narodowego

Złote Belfry 2019
Jak co roku z okazji Dnia Edukac
ji Narodowej w Naszej Szkole miała miejsce gala rozdania Złotych Belfrów. Statuetki zostały przyznane najbardziej zasłużonym w opinii uczniów nauczycielom, aż w siedmiu kategoriach. Oto tegoroczni zwycięzcy:
Debiut Roku – Pani Anna Górska
Cytat Roku – Pan Andrzej Łękawski
Dr. House – Pani Danuta Bena
Dama Roku – Pani Grażyna Pundyk
Bratnia Dusza – Pan Michał Rocznik
Mistrz Ciętej Riposty – Pan Jerzy Szymala
Złoty Pazurek – Pani Jolanta Dudzic
Dodatkowo uczniowie, w ramach podziękowania nauczycielom za ich ciężką pracę i trud wkładany w edukację, przygotowali rozbudowany program artystyczny, w którym mieli okazję wystąpić zarówno piosenkarze, tancerze, a nawet akrobaci.
Rocznica wybuchu II wojny światowej

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
14 XI odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W I części wystąpił chór szkolny „Cantus” pod dyrekcją pana Łukasza Kłosa, z mocą wykonując hymn narodowy oraz trzy pieśni: Gaude Mater Polonia, Szara Piechota oraz My I Brygada. W II części koncertu wykonawcy poprowadzili nas przez historię Polski i jej zmagania o odzyskanie utraconej w wyniku zaborów niepodległości. Niewątpliwie długo jeszcze będą nam brzmiały w uszach wspaniałe, mocne uderzenie w klawisze, gitarowe riffy i solówki.

Hymn dla Niepodległej!
Jednym z elementów obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku było wykonanie hymnu narodowego. Dlatego 11 listopada punktualnie o godzinie 12.00 nasz chór Cantus wraz z chórem katedralnym zaintonował na Legnickim Rynku Mazurka Dąbrowskiego. Licznie zgromadzeni Legniczanie dołączyli się do wspólnego wykonania. Po odśpiewaniu hymnu narodowego chór II LO wykonał również pieśń Gaude Mater Polonia. Chórem profesjonalnie i z zaangażowaniem dyrygował Adam Pyziński-nasz absolwent. Specjalnie dla zgromadzonej publiczności poezję patriotyczną recytowała Marta Sobiechowska. Podziękowania należą się Mikołajowi Januszowi, którego talent i pasja przyczyniła się do doskonałej jakości wykonania przygotowanego repertuaru.
W sobotnich i niedzielnych uroczystościach miejskich obchodów nasze liceum godnie reprezentował Poczet Sztandarowy.

















