Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Święta narodowe, apele Święto Niepodległości

Wirtualne obchody Dnia Niepodległości w II LO na przekór pandemii  

Od wielu lat w naszej szkole pielęgnowana jest tradycja odśpiewywania na korytarzach Mazurka Dąbrowskiego w celu uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To wydarzenie organizowane jest zawsze w dzień szkolny najbliższy 11 listopada o 11:11. Wydawało się, że pandemia koronawirusa skutecznie pokrzyżuje plany, lecz nasi uczniowie oraz absolwenci postanowili wyjść naprzeciw przeszkodom i zorganizować całe przedsięwzięcie online. 

 Główną osią całego projektu był szkolny chór Cantus, który licznie przystąpił do działania pod przewodnictwem pani Danuty Ksiądzyny oraz absolwenta naszego liceum, Mikołaja Janusza, który odpowiadał za zbieranie nagrań śpiewaków. Do chóru dołączyli również inni uczniowie, dzięki czemu zebranie wystarczającej liczby klipów poszło dość sprawnie. Za montaż odpowiedzialny był kolejny absolwent II LO, Bartosz Grelewski 

 Wspólna praca obecnych i byłych uczniów oraz nauczycieli, a w szczególności dyrygentki szkolnego chóru sprawiły, że 11 listopada mogliśmy zobaczyć efekt starań wszystkich zaangażowanych osób. Przedtem jednak odbył się ogólnoszkolny apel na platformie Microsoft Teams. Do końca pojawiały się wątpliwości, czy serwer wytrzyma jednoczesne połączenie się kilkuset osób. Na szczęście wszystko przebiegło bardzo sprawnie i ponad 300 uczniów oraz uczennic naszej szkoły mogły wspólnie z chórem Cantus, którego zeszłoroczny występ został odtworzony w tle, odśpiewać hymn w swoim domowym zaciszu. 

 Wracając do filmu – kosztował on naprawdę sporo wysiłku i czasu, lecz efekt końcowy jest wręcz piorunujący. W tych trudnych dla wszystkich momentach, społeczność naszej szkoły pokazała, że jest w stanie się zjednoczyć i zrobić wspólnie coś dobrego. Każdemu, kto chociaż w małym stopniu dołożył cegiełkę do tego projektu – dziękujemy! 

Artykuł przygotował Kamil Niewiński (3B)

>Film przygotowany przez uczniów na Święto Niepodległości<

 

Skip to content