Jak co roku w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.
Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. W 2024 r. Dzień Bezpiecznego Internetu stanowi inaugurację wielu działań i inicjatyw, które zaplanowano aż do końca marca br.
Najczęstsze zagrożenia płynące z korzystania z Internetu:
• Złośliwe oprogramowanie,
Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
• Hejt,
Często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety Hejt w sieci może być przyczyną samobójstwa.
• Niebezpieczne gry,
Bardzo często Internet dla dziecka to wypełniacz czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań. Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
• Kontakt dziecka z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming).
Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
• Materiały epatujące przemocą,
W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
• Uzależnienie od Internetu
Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą zanim stracisz kontakt z dzieckiem.
• Kontakt z internetowymi oszustami
W sieci pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać opinie o sklepie. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie masz prawo odmówić jego przyjęcia.
Nasze dzieci na co dzień korzystają z tabletu, smartfona oraz komputera z Internetem. Pamiętajmy , że to my rodzice jesteśmy pierwszymi, którzy uczą dzieci jak robić to bezpiecznie, z rozwagą, wybierając to, co w sieci wartościowe i rozwijające. Czuwajmy też nad tym co młody człowiek robi w sieci i ile czasu w niej spędza. Ponadto szczególnie ważne dzisiaj wydaje się to, że młodzi ludzie nawiązują mnóstwo nowych kontaktów w świecie wirtualnym i czasami dochodzi do spotkań w świecie realnym. W tym kontekście należy uczulać młodych ludzi na ostrożność i ograniczone zaufanie przy pierwszym spotkaniu.