Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Język francuski GOŚCIE Z FRANCJI

W dniach 12-18.10.gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów z francuskiego liceum Aristide Briand w Gap. Program ich pobytu obfitował w atrakcje turystyczne, dzięki którym mogli oni poznać bliżej historię i kulturę naszego kraju.
W pierwszym dniu młodzież francuska poznała dokładnie naszą szkołę oraz system szkolnictwa w Polsce dzięki bardzo ciekawej prezentacji przygotowanej przez Adama Osadę-ucznia klasy 2A. Następnie udali się na spotkanie z Prezydentem Miasta Legnicy, po którym zostali zabrani na wycieczkę po mieście, w czasie której mieli okazję poznać najważniejsze zabytki naszego miasta. W tej podróży towarzyszyły im uczennice klasy 3F, które były ich przewodnikami. Kolejne trzy dni Francuzi spędzili w Krakowie, gdzie oprócz zwiedzania miasta, poznawali głównie trudną historię Polski z okresu II wojny światowej. Zwiedzili Fabrykę Schindlera, Kazimierz oraz Auschwitz. Podsumowaniem tej trudnej lekcji była wizyta w Gross Rosen po powrocie z Krakowa. W czasie trzydniowej wycieczki do Krakowa zwiedzili także Kopalnię Soli w Wieliczce, która wzbudziła ich zachwyt. Każda z tych wizyt była dla nich ogromnym przeżyciem. Był płacz i niedowierzanie, że to ludzie ludziom taki zgotowali los. Następnego dnia po powrocie z Krakowa wzięli udział w konkursie na temat zabytków Legnicy oraz zaprezentowali swoje reportaże (zdjęcia i filmy) zrobione podczas spaceru po Legnicy. Zwycięska grupa otrzymała kosz słodyczy, a pozostałe grupy nagrody pocieszenia za dobrze wykonane zadanie. Ostatni dzień spędzili z rodzinami Polskimi, którym bardzo dziękuję za ogromne zaangażowanie i opiekę nad uczniami francuskimi podczas całej wymiany. W niedzielę nasi goście udali się w powrotną podróż, w czasie której zwiedzili Pragę.
Szczęśliwie powrócili do Francji i są bardzo zadowoleni z wizyty w naszym liceum. Zapewniają, że oczekują nas z niecierpliwością w marcu.
Skip to content