Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

BibliotekaBiblioteka zasoby cyfroweKsiążka miesiąca Książka na marzec

TYGODNIK ILUSTROWANY DLA PAŃ
BLUSZCZ NR 1/1936
(kliknij w niebieski tytuł)

8 marca będziemy obchodzili Dzień Kobiet. Nietypowo w tym miesiącu chcielibyśmy polecić nie książkę, a czasopismo, nie nowość wydawniczą, ale nowość wydaną 85 lat temu.

„Bluszcz” to wyjątkowe czasopismo. Tygodnik ukazywał się w każdą sobotę, kosztował 50 groszy, zawsze redagowały go kobiety, a w okresie międzywojennym był bardzo poczytny. Z tygodnikiem współpracowali m.in.: M. Konopnicka, E. Orzeszkowa, A. Asnyk, M. Dąbrowska czy K.I. Gałczyński. 
W tym numerze przeczytamy wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny, fragment powieści „Krzyżowcy”, która miała ukazać się w najbliższym czasie, notatki z wręczenia Nagrody Nobla małżeństwu Curie-Jolit i o tym, że Z. Nałkowska została laureatką Państwowej Nagrody Literackiej. Narcyza Żmichowska w swoim reportażu zastanawia się czy konwenanse ułatwiają czy utrudniają życie. Autor artykułu „Z życia ekranu” rozpacza nad niskim poziomem polskich komedii, a wychwala amerykańskie produkcje. W rubryce reklam widnieje: szampon tylko dla blondynek i reklama darmowych kursów. „Nie lekceważ doświadczenia innych, idź jeszcze dzisiaj i zapisz się na bezpłatne kursy gotowania na gazie”. Czy to dawne czasopismo bardzo różni się od dzisiejszych? Zapraszamy do wirtualnej lektury.

Skip to content