Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Unesco Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Święto to ma uczcić zasługi kobiet, wspierać ich działanie w badaniach naukowych oraz promować pełny i równy dostęp do nauki i uczestnictwa kobiet i dziewcząt w nauce. Pierwsze obchody tego dnia przeprowadziła organizacja The Royal Academy of Science International Trust w 2016 roku. Kobiety przez lata osiągały sukcesy w naukach ścisłych, poniżej zostały wymienione te naukowczynie, które wyróżniły się spośród ogółu:

 

Maria Skłodowska-Curie – dwukrotna laureatka Nagrody Nobla z dziedziny fizyki (badania promieniotwórczości) oraz z dziedziny chemii (odkrycie polonu i radu)

Sofja Wasiljewna Kowalewska – rosyjska matematyczka i pisarka. Jako jedna z pierwszych kobiet Europy otrzymała tytuł doktora w dziedzinie matematyki oraz jako jedna z pierwszych kobiet na świecie zdobyła tytuł profesora na Uniwersytecie w Sztokholmie. Wygrała konkurs paryskiej Akademii Nauk dotyczący ścisłego rozwiązywania równań ruchu bryły sztywnej. 

Amalie Emmy Noether – niemiecka matematyczka i fizyczka, która zajmowała się teorią pierścieni i rozwinęła nową gałąź matematyki – algebrę abstrakcyjną. Mówi się, że jest ona najważniejszą kobietą w historii matematyki.

Maria Margarethe Kirch – 

 

niemiecka astronomka, która w 1712 roku opublikowała własną pracę o koniunkcji Jowisza i Saturna. Na jej cześć nazwano planetoidę (9815) Mariakirch.

Anna Maria van Schurman – holenderska uczona, poetka i malarka, a także pierwsza kobieta dopuszczona do studiów wyższych na europejskim uniwersytecie (Uniwersytet w Utrechcie). Biegle posługiwała się czternastoma językami, skonstruowała gramatykę języka etiopskiego, posiadała również wiedzę z zakresu filozofii, teologii i medycyny. Jednym z najistotniejszych motywów pojawiających się w jej pracach jest prawo kobiet do edukacji.

Skip to content