27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień służy podkreśleniu znaczenia wszelkich działań przeciwko antysemityzmowi, rasizmowi i innym formom nietolerancji, prowadzącym do dyskryminacji i prześladowań. Holokaust wywarł ogromny wpływ na kraje, w których dokonały się nazistowskie zbrodnie,
a konsekwencje dały się zauważyć we wszystkich regionach świata, gdzie dochodziło do aktów ludobójstwa i okrucieństwa wobec określonych grup społecznych lub etnicznych.
Naszą wspólną odpowiedzialnością jest podtrzymanie pamięci o tych strasznych wydarzeniach z przeszłości, a także edukacja młodego pokolenia na ten temat, by zapobiec rozwojowi ideologii nienawiści w przyszłości.
UNESCO od lat przywiązuje ogromną wagę do edukacji na temat Holokaustu, prowadząc specjalną stronę poświęconą tej tematyce, wydając publikacje oraz promując szeroko rozumianą edukację obywatelską.
W tym roku, dla uczczenia 77. rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz-Birkenau UNESCO organizuje szereg wydarzeń, z których większość, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, odbędzie się online: uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu, panel dyskusyjny, wystawa.
Prowadzone są wspólne projekty UNESCO, ONZ, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Pamięci o Holokauście: kampania #ProtectTheFacts, #WeRemember, Międzynarodowa Konferencja na temat Edukacji i Holokaustu (ICEH).
W Polsce główne obchody Dnia, objęte patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, organizowane są w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W tym roku, głównym motywem obchodów będzie początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 r. Będzie można je śledzić w Internecie na stronie, 77.auschwitz.org.
Poniżej inne linki związane z ta tematyką
Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Dnia
Strona w portalu UNESCO poświęcona edukacji na temat Holokaustu i ludobójstwa
Broszura UNESCO „Why Teach about the Holocaust”
Publikacja UNESCO „Holocaust Education in a Global Context”
Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa
Archiwum Ringelbluma na międzynarodowej Liście Pamięci Świata