- Najmłodszy w historii kawaler Orderu Virtuti Militari miał w chwili nadania 13 lat. Był to Antoś Petrykiewicz, Orlę Lwowskie, gimnazjalista i żołnierz, który w walkach o Lwów, w 1918 roku wykazał się wielką odwagą, odznaczony został pośmiertnie decyzją naczelnika Józefa Piłsudskiego.
- W 1920 roku Polska toczyła wojnę z sowiecką Rosją. Wojska Armii sowieckiej podeszły pod samą Warszawę. W dniach 13-16 sierpnia toczyła się przełomowa Bitwa Warszawska.Jednym z ważnych fragmentów Bitwy Warszawskiej było zdobycie 15 sierpnia przez kaliski 203. Pułk Ułanów sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim – kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku. Szybko podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęciu zagłuszaniu nadajników wroga, dzięki czemu druga z sowieckich radiostacji nie mogła odebrać rozkazów. Warszawa bowiem na tej samej częstotliwości nadawała przez dwie doby bez przerwy teksty Pisma Świętego. Brak łączności praktycznie wyeliminował 4. armię sowiecką z bitwy o Warszawę.
- W czasie walk o stolicę w 1920 roku ze wszystkich dyplomatów najdłużej w Warszawie pozostał nuncjusz apostolski Achille Rattii. W 1922 roku został on papieżem i przyjął imię Pius XI. Będąc pod wrażeniem determinacji, męstwa polskich żołnierzy i polskich kapelanów, papież nakazał namalować w Castel Gandolfo, rezydencji papieskiej pod Rzymem, fresk opiewający Bitwę pod Ossowem i postać księdza Stanisława Skorupki.