Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Unesco Obiekty UNESCO w Wielkiej Brytanii

Szkolny klub Unesco chciałby przybliżyć wam miejsca, które odwiedziliśmy w Wielkiej Brytanii związane ze światowym dziedzictwem. Na liście światowego dziedzictwa znajduje się 27 obiektów w Wielkiej Brytanii – 24 kulturowe, dwa przyrodnicze oraz jeden mieszany.

Pierwszym z nich jest zabytek okresu neolitu i epoki brązu. Głównymi obiektami objętymi wpisem są kamienne kręgi Stonehenge i Avebury, zbudowane w latach 3700-1600 r. p.n.e., oraz kopiec Silbury Hill zbudowany około 2400 lat p.n.e.

 

Kolejny to Pałac i Opactwo Westminsterskie oraz kościół św. Małgorzaty. Zespół budowli od XI wieku stanowił centrum administracji państwowej Anglii, a następnie Wielkiej Brytanii. Opactwo jest miejscem koronacji i pochówku brytyjskich monarchów.
Pałac, siedziba parlamentu, wzniesiony został w połowie XIX wieku (na miejscu wcześniejszego) i jest znaczącym przykładem budowli w stylu neogotyckim.

 

 

 

 


Następnym miejscem jest Twierdza Tower w Londynie.
Forteca wzniesiona w XI wieku, jest jedną z najlepiej zachowanych z tego okresu w Europie. Przez wieki odgrywała istotną rolę jako rezydencja królewska, siedziba mennicy i archiwów państwowych oraz więzienie.

 

 

 

 

 

 

Odwiedziliśmy również Morskie Greenwich, dzielnicę Londynu,
w granicach której znajduje się park królewski oraz liczne zabytki świadczące o postępach naukowych (w szczególności w dziedzinie astronomii i nawigacji) oraz architektonicznych XVII i XVIII wieku, m.in. Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, szkoła oficerska marynarki Royal Naval College oraz rezydencja Queens House.

Skip to content