Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Biblioteka Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla za rok 2018

Jak podano w uzasadnieniu werdyktu, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. „To jest coś niesamowitego, że moje książki, które są lokalne, bo wiele z nich dzieje się w małych miejscowościach w Polsce, dotyczy tego naszego malutkiego kawałka świata, to jednak mogą być czytane uniwersalnie, mogą być ważne dla ludzi na świecie – stwierdziła.(…) Wierzę w powieść, wydaje mi się, że powieść jest czymś niesamowitym. To jest głęboki sposób komunikacji ponad granicami, ponad językami, ponad kulturami, odwołuje się do głębokiego podobieństwa między ludźmi i uczy nas empatii, więc to, że w tym roku została doceniona, to jest wielkie szczęście – powiedziała Olga Tokarczuk.”

Od początku wymieniana była jako jedna z faworytek do tej nagrody. Pisarka jest jedną z najbardziej poczytnych autorek w Polsce. Doceniana jest również za granicą – za powieść „Bieguni” została wyróżniona nagrodą The Man Booker International Prize 2018. Za tę samą książkę otrzymała również literacką Nagrodę Nobla. Literackiego Nobla otrzymało w sumie 114 osób. Do tej pory nagrodę tę przyznano czwórce Polaków – Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej.

W szkolnej bibliotece znajdziecie następujące tytuły O. Tokarczuk:
 „Dom dzienny, dom nocny”, „E.E.”, „Ostatnie historie”, „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Szafa”, „Księgi Jakubowe”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Zapraszamy
 

Skip to content