BIOLOGIA
(dla klasy B, C, D, E)
- Możliwość uczestnictwa w warsztatach tematycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (np. w Instytucie Antropologii).
- Wyjazdy na zajęcia terenowe poszerzające wiedzę z biologii.
- Rozwijanie przedmiotowych uzdolnień na zajęciach dodatkowych z przedmiotu lub na obozach naukowych.
- Wyjazdy na zajęcia do muzeum Przyrodniczego, Antropologii, Banku Genów poszerzające wiedzę z przedmiotów kierunkowych.
- Uzyskanie pomocy w przygotowaniach do udziału w konkursach i olimpiadach biologicznych.
CHEMIA
(dla klasy C, D, E)
Rozszerzenie z chemii umożliwi Ci:
- Zdobycie wiedzy i umiejętności chemicznych, ujętych w podstawach programowych z chemii zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym.
- Rzetelne przygotowanie do matury na poziomie rozszerzonym.
- Poszerzenie wiedzy teoretycznej i ćwiczenie umiejętności praktycznych w ramach zajęć laboratoryjnych prowadzonych w szkole i w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ćwiczenia na Wydziale Chemii odbywają się raz w miesiącu w grupach ok. 10 osobowych. Zajęcia prowadzą pracownicy Wydziału Chemii. Tematyka ćwiczeń jest ściśle związana z programem chemii. Uczniowie uczestniczący w zajęciach nabywają praktycznych umiejętności, które wykorzystują na wielu kierunkach studiów.
- Uczęszczanie na w fakultet maturalny, organizowany dla uczniów klas trzecich, przygotowujących się do matury.
- Indywidualne przygotowanie do udziału w olimpiadach chemicznych.
FIZYKA
(dla klasy A, D, E)
Rozszerzenie z fizyki umożliwi Ci:
- Zdobycie użytecznej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu fizyki.
- Udział w zajęciach fakultatywnych, przygotowujących do zdawania egzaminu maturalnego z fizyki oraz do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach, a w szczególności na kierunkach ścisłych i technicznych.
- Indywidualne przygotowanie do udziału w olimpiadach i konkursach fizycznych (Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny Lwiątko, Ogólnopolski Konkurs Fizyczny EUREKA, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Astronomiczna).
- Udział w zajęciach Studium Talent z fizyki, organizowanych przez Politechnikę Wrocławską dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- Udział w wykładach, prezentacjach i pokazach eksperymentów fizycznych organizowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przez wyższe uczelnie: Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Legnicy.
GEOGRAFIA
(dla klasy B, D, E)
- Na poziomie rozszerzonym poszerzy Twoje horyzonty!
- Zdanie geografii na egzaminie maturalnym daje możliwość podjęcia różnych kierunków studiów zarówno ścisłych, jak i humanistycznych.
- Na lekcjach geografii nie będziesz się nudzić – wyposażona w sprzęt multimedialny pracownia i nauczyciel z pasją dają możliwość pracy z użyciem różnych metod, w tym zajęcia w terenie.
- Uczniowie II LO są dobrze przygotowani do egzaminu maturalnego z geografii, osiągane przez nich wyniki są wyższe od średnich w województwie i kraju.
- Geografia to przedmiot, na którym rozwiniesz swoje zainteresowania, a nauczyciel zachęci Cię i pomoże Ci się przygotować do konkursów i olimpiady.
Sukcesy:
- Uczniowie naszej szkoły rokrocznie biorą udział w Zawodach Centralnych Olimpiady Geograficznej, odnosząc sukcesy.
- Corocznie wysokie pozycje w Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym,
- Od kilku lat drużyna z naszej szkoły zdobywa pierwsze miejsca na konkursach powiatowych Znam Powiat Legnicki Jak Swój Dom oraz Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym.
HISTORIA i WOS
(dla klasy B)
Rozszerzenie historii i wiedzy o społeczeństwie daje szanse poznania historii ojczystej, procesów zachodzących w państwie i na świecie. Ułatwia zrozumienie przemian społecznych.
Ponadto na zajęciach stwarza się możliwości do:
- spotkań ze świadkami historii, lekcji muzealnych, wykładów naukowych;
- spotkań z przedstawicielami organizacji pozarządowych, wizyt w instytucjach państwowych (np. sądy) czy organizowanie szkolnych obchodów świąt narodowych;
- zapraszamy także do uczestnictwa w Olimpiadzie Historycznej, Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, różnorodnych konkursach-miejskich (np. w Konkursie Historycznym o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy) czy konkursach ogólnokrajowych.
INFORMATYKA
(dla klasy A, D, E)
Korzyści z wyboru informatyki jako przedmiotu rozszerzonego:
- Informatyka rozszerzona jest realizowana w wymiarze 6 godzin (po trzy godziny tygodniowo w klasie drugiej i trzeciej).
- Tak jak każdy przedmiot rozszerzony pozwoli Ci przygotować się do matury rozszerzonej. Coraz więcej uczelni podczas rekrutacji bierze pod uwagę wyniki z matury z informatyki (nie tylko uczelnie techniczne). Na wielu kierunkach są one brane zamiennie z fizyką, chemią, biologią, geografią, matematyką.
- Na zajęciach nauczysz się sztuki programowania. Nauka programowania rozwija kreatywne myślenie, doskonali umiejętności analityczne, sprzyja rozwojowi intelektualnemu. Programowanie stało się dziś umiejętnością o kluczowym znaczeniu.
- Język programowania dla współczesnego człowieka staje się trzecim językiem (oprócz języka ojczystego i języka obcego), w którym może się on porozumiewać z innymi ludźmi oraz komunikować z maszynami.
- Poszerzysz swoją wiedzę z baz danych, grafiki komputerowej, tworzenia stron internetowych, systemów operacyjnych i pracy w sieci.
- Nawet jeśli nie planujesz być informatykiem, to wiedzę zdobytą na informatyce na pewno wykorzystasz. Żyjemy w czasach, w których komputery zdominowały prawie każdą dziedzinę życia człowieka, a technologie cyfrowe wciąż rozwijają się w zawrotnym tempie.
- Lepsza znajomość zagadnień informatycznych pozwoli Ci brać udział w konkursach informatycznych i … wygrywać.
- Bierzemy udział w projektach informatycznych, które pozwolą Ci poszerzyć swoją wiedzę informatyczną np. IT-SZKOŁA.
- Informatyka nie jest zarezerwowana tylko dla chłopców. Dziewczyny też są świetnymi informatykami.
JĘZYK ANGIELSKI
(dla klasy A, B, D)
W klasach z rozszerzonym językiem angielskim oprócz systematycznej pracy nad pogłębianiem znajomości języka angielskiego proponuje się uczniom zdobywanie wiedzy na temat kultury krajów anglojęzycznych poprzez:
- projekty na temat krajów anglojęzycznych, ich zwyczajów i obyczajów;
- lekcje filmowe na temat kultury , zwyczajów krajów anglojęzycznych;
- udział w konkursach (English High Flier, Pokaż nam język);
- Olimpiada Języka Angielskiego;
- Wrocławski Maraton Językoznawczy na Uniwersytecie Wrocławskim z okazji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki;
- liczne konkursy organizowane przez szkoły wyższe na terenie Dolnego Śląska;
- wyjazdy zagraniczne (Anglia, Szkocja);
- wyjazdy na wykłady, prelekcje oraz wydarzenia kulturalne;
- warsztaty językowe we współpracy ze stowarzyszeniem Semper Avanti;
JĘZYK NIEMIECKI
(od klasy drugiej)
W klasach z rozszerzonym programem języka niemieckiego podczas 3-letniej edukacji w naszym Liceum uczniowie mają możliwość zdobycia certyfikatu Deutsches Sprachdiplom – dyplom jest dokumentem potwierdzającym znajomość języka niemieckiego na najwyższym poziomie C1 lub nieco niższym B2. Na podstawie dyplomu uczniowie mogą ubiegać się o przyjęcie na studia w Niemczech. Mogą też zostać zwolnieni z lektoratu na wyższych uczelniach w Polsce.
W ramach zajęć lekcyjnych uczniowie mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych, ich kultury , historii, zwyczajów i obyczajów poprzez liczne projekty multimedialne.
Uczniowie mają też możliwość uczestniczenia w konkursach jak:
- Pokaż nam język,
- Olimpiada Języka Niemieckiego,
- różne konkursy tematyczne jak np. konkurs literacki (pisanie felietonów, poezji w języku niemieckim).
Uczniowie uczestniczący na zajęcia DSD mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach językowych, organizowanych przez koordynatora języka niemieckiego w Sobótce koło Wrocławia. W warsztatach bierze udział młodzież ze wszystkich szkół na Dolnym Śląsku, należących do programu DSD. Warsztaty te są doskonałą okazją do sprawdzenia, zaprezentowania oraz poszerzenia swoich umiejętności zdobytych na zajęciach DSD.
W ramach poszerzania wiedzy na temat historii, realiów, zwyczajów w krajach niemieckojęzycznych, uczniowie wyjeżdżają co roku na jarmark bożonarodzeniowy do Berlina oraz Drezna.
Uczniowie mają również możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych podczas wymian szkolnych z Gimnazjum w Wuppertalu. Podczas wyjazdu do Niemiec uczniowie poznają zabytki oraz historię wielu miast. Dzięki temu, że zakwaterowani są u swoich kolegów i koleżanek z Niemiec, mają doskonałą możliwość szlifowania języka.
JĘZYK POLSKI
(dla klasy B)
Zajęcia z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zapewnią Ci:
- rozwój pasji i zainteresowań literackich,
- spotkania z twórcami kultury,
- uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta,
- realizowanie własnych pomysłów i inicjatyw artystycznych,
- realizację elementarnych zagadnień z zakresu dziennikarstwa
- możliwość udziału w konkursach literackich i recytatorskich,
- przygotowanie do startu w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego,
- edukację teatralną i filmową (regularne wyjścia do kina i teatru, możliwość uczestnictwa w zajęciach warsztatowych) oraz wyjścia do muzeum,
- pracę w redakcji gazetki szkolnej „TUBA” i w zespole opracowującym szkolną stronę internetową
- wyjazdy edukacyjne poszerzające wiedzę humanistyczną.
MATEMATYKA
(dla klasy A, D, E)
Rozszerzenie z matematyki umożliwi Ci:
- Zdobycie gruntownej wiedzy i umiejętności matematycznych, ujętych w podstawach programowych z matematyki zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym.
- Rzetelne przygotowanie do zdawania matematyki na egzaminie maturalnym na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
- Poszerzenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu matematyki do poziomu pozwalającego z powodzeniem kontynuować naukę na: politechnikach, uczelniach ekonomicznych, uczelniach technicznych i wojskowych lub na kierunkach ścisłych oraz technicznych oferowanych na uniwersytetach i państwowych wyższych szkołach zawodowych.
- Wybranie z oferty przedmiotów uzupełniających przedmiotu – analiza matematyczna, który pozwoli lepiej przygotować się do matury rozszerzonej z matematyki oraz do kontynuowania nauki na politechnikach, uczelniach technicznych lub kierunkach ścisłych uniwersytetów, gdzie przedmiot ten jest wykładany.
- Uczęszczanie na w fakultety matematyczne lub warsztaty maturalne, organizowane dla uczniów klas trzecich, przygotowujących się do matury.
- Indywidualne przygotowanie do udziału w konkursach matematycznych (Alfik Matematyczny, MAT, Kangur Matematyczny) poszerzających wiedzę przedmiotową.
- Udział w matematycznych obozach naukowych, które łączą naukę z rekreacją.
- Przygotowanie do egzaminu końcowego z matematyki, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach Studium Talent (certyfikat ukończenia Studium Talent przyznaje absolwentom dodatkowe punkty podczas rekrutacji na I rok studiów na politechnice).