Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, a jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.
Reakcja w sytuacji nagłego zdarzenia jest naszym obowiązkiem, jednak powinna być również zwykłym odruchem. Wciąż jednak wiele ludzi boi się udzielać pierwszej pomocy lub nie zna zasad jej udzielania. Pamiętajmy, że na naukę nigdy nie jest za późno, a nasze ręce mogą uratować komuś życie!
Nagłe zatrzymanie krążenia, w skrócie NZK, jest nieoczekiwanym wstrzymaniem mechanicznej pracy serca, w wyniku którego ustaje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W efekcie dochodzi do ostrego niedotlenienia narządów i tkanek. Do ustania krążenia dochodzi w ciągu kilku sekund, następuje utrata przytomności, zatrzymanie oddychania i rozpoczyna się obumieranie komórek mózgu, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie.
Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety resuscytacja podejmowana jest jedynie w 1 na 5 przypadków pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku występuje u ok. 400 tys. Europejczyków, z czego w ok. 350 tys. przypadków zdarza się to poza szpitalem: na ulicy, w pracy, w trakcie ćwiczeń fizycznych lub w domu.