Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Święta narodowe, apele Święto Niepodległości

12 listopada w naszej szkole odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości. Poświecony był 50 rocznicy powstania Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Koncert pięknie rozpoczęła Ola Bałasz z IIIb wierszem „Armia Krajowa”. Sugestywna recytacja Przemka Tokarza z IIIb przypomniała roty przysiąg składanych przez żołnierzy AK i NSZ, w których obiecywali walczyć o Ojczyznę i „tajemnic służbowych dochować”… Basia Zarzycka i Magda Garbera z IIIb subtelnie, ale i wyraziście przekazały wojenne modlitwy o pokój, wolność i niepodległość. „Groźba”- wiersz 18-letniego żołnierza AK Jana Romockiego „ Bonawentury” dobitnie zaprezentował Kamil Cytacki z Ib. Finalny wiersz Z. Herberta „Wilki” z wyczuciem recytowały Kamila Wilk z IIIb i Ania Huk z IIIa.
Narrację podczas całego koncertu prowadziły Emilka Mach z IIIb i Jagoda Zdobylak z IIIa przykuwając uwagę widza charakterystyką sylwetek wojennych bohaterów, przypominając odezwy, listy, wspomnienia.
Oprawą muzyczną i kompletowaniem zespołu muzycznego zajął się z ogromnym sukcesem Artur Jaguszczak z IIIa. Niewątpliwie piosenki wykonane a’capella, na głosy, czy te z towarzyszeniem instrumentów przez Artura Jaguszczaka z IIIa, Dawida Woźniaka z IIId, Filipa Skuratowicza z IIIa, Sebastiana Stępnia z IIIf, Przemka Stadnika z IIIa, Pawła Draba z IIa, Pawła Basałygę z IIc, były ozdobą całego przedstawienia. Świetne muzycznie, brawurowo interpretowane zostaną na pewno w pamięci słuchaczy. W skład grupy weszła jedyna dziewczyna, obdarzona pięknym głosem Paulina Buczkowska z IIIb, która solo wykonała piosenkę o potrzebie nadziei. Atrakcyjność wykonania piosenek niewątpliwie podnosił akompaniament w wykonaniu: Artur Jaguszczak-altówka, Paweł Basałyga i Paweł Drab – pianino, Michał Sądur -gitara elektryczna, Michał Urbański -gitara akustyczna.
Widowiskowe dekoracje wykonały: Basia Kinach, Ola Michalska, Agnieszka Pałasz z klasy IIb. Ich głównym elementem były namalowane na płótnie postacie żołnierzy polskich, z różnych okresów historii Polski, mające 180 centymetrów wysokości. Wykonała je utalentowana Basia Kinach.
Program urozmaicał film, który miał przybliżyć akcje bojowe żołnierzy AK i NSZ. Film zmontował Dawid Łupkowski.
Opiekunem młodzieży i pomysłodawcą widowiska była Pani Agnieszka Rurak-Żeleźny.

Skip to content