Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Wolontariat. Akcje charytatywne Szkolny wolontariat na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom

Od 25 marca do 29 kwietnia 2022 roku wolontariusze z Naszej Szkoły pomagali w odbieraniu, sortowaniu oraz w wydawaniu darów przekazywanych przez firmy oraz osoby prywatne dla uchodźców z Ukrainy w potrzebie. Każda klasa miała za zadanie wyznaczyć 5 osób, które wezmą udział w akcji. W każdy poniedziałek, środę oraz piątek niewielkie, lecz zgrane grupy uczniów wybierały się do Punktu Wydawania oraz Przyjmowania Darów dla Uchodźców, który mieści się na ulicy Złotoryjskiej 16/18 w Legnicy.

Punkt otwiera się o godzinie 14:00, lecz wolontariusze zbierali się zawsze o godzinę lub dwie wcześniej, aby móc zająć się paczkami od darczyńców oraz zadbać o porządek w środku pomieszczenia. Przed wpuszczaniem pierwszej grupy potrzebujących Pan Jakub Należny (główny specjalista ds. wolontariatu miejskiego) tłumaczył nowym wolontariuszom na czym polega pomoc oraz oprowadzał nas po punkcie. Wolontariusze pilnowali ilości wpuszczanych oraz wypuszczanych osób w celu zachowania porządku. Każdy potrzebujący mógł poprosić o niezbędne produkty spożywcze, higieniczne itd.

Naszym zadaniem było sprawiedliwe rozdzielanie darów i kontrolowanie ich ilości w magazynie. Poza tym przyjmowaliśmy w trakcie kolejne dary i wydawaliśmy wyłącznie te dobrej jakości. Współpracowaliśmy ze sobą oraz z wolontariuszkami ukraińskiego pochodzenia, które pomagały nam m.in. w tłumaczeniach, wydawaniu produktów oraz na magazynie.

Każdego wspomnianego dnia Punkt był otwarty od godziny 14:00 do 18:00 oraz za każdym razem praca była intensywna, lecz równocześnie nauczyła nas komunikacji w grupie oraz współpracy. Mogliśmy zdobyć doświadczenie, a także miłe uczucie wypełnienia pewnej misji. Opiekunką szkolnego wolontariatu, która pomagała w organizacji jest Pani Dorota Chmiel. Uczniowie 2LO bardzo się zaangażowali oraz chętnie pomagają w akcjach takich jak ta. Cieszymy się, że społeczność szkolna cały czas staje na wysokości zadania i chętnie angażuje się w dalszą pomoc w punkcie, która cały czas jest potrzebna.

Zapytaliśmy paru uczniów o ich refleksje na temat wyżej wspomnianego wsparcia Ukrainy:

Nina Bander kl.1B

 1. Jakie są twoje wrażenia związane z akcją?

,,Zanim dołączyłam do grona wolontariuszy, posiadałam wiedzę o sytuacji na Ukrainie jedynie z mediów społecznościowych. To było zupełnie inne doświadczenie, móc porozmawiać z tymi wspaniałymi ludźmi, wysłuchać ich historii z niemałym wzruszeniem. Na pewno zapamiętam ten dzień i cieszę się, że mogłam nieść pomoc.”

 

 1. Czy wzięcie udziału w tej akcji czegoś cię nauczyło?

,,Jak najbardziej. Ta akcja otworzyła mi niejako oczy. Dzięki uczestniczeniu w niej, doceniłam zwykłą codzienność i spokój w moim życiu. Z wdzięcznością patrzę teraz na wszystkie artykuły spożywcze i środki higieny.”

 

Marie-Madleen Woynar kl.2B

 1. Jakie są twoje wrażenia związane z akcją?

,,Czuję się dobrze i jestem usatysfakcjonowana tym, że mogłam pomóc ludziom. Z drugiej strony chciałabym zrobić więcej i jeszcze bardziej pomóc, jednak niestety wiem, iż nie jest to do końca możliwe. Było to bardzo emocjonalne przeżycie.”

 

 1. Czy wzięcie udziału w tej akcji czegoś cię nauczyło?

,,Uświadomiło mi to, że to co mamy nie jest trwałe i trzeba wszystko bardziej doceniać, gdyż w każdym momencie można to stracić. Powinniśmy być bardziej wdzięczni za to, co mamy i to pielęgnować.”

 

Hanna Matysiewicz kl.1C

 1. Jakie są twoje wrażenia związane z akcją?

,,Uważam, że jest to świetna inicjatywa. Pomagamy innym i widzimy ich radość, ale też możemy zobaczyć co przeżywają. Rozpoznajemy potrzeby i choćby taką pracą możemy wesprzeć uchodźców w tak trudnych czasach.”

 

 1. Czy wzięcie udziału w tej akcji czegoś cię nauczyło?

,,Na pewno dało mi to dużo motywacji, żeby pomagać. Nauczyło mnie empatii i pracy z osobami, które w przeróżny sposób reagują na tragiczne przeżycia. Dodatkowo poznałam dużo przydatnych zwrotów w języku ukraińskim i nauczyłam się jak dogadywać się z ludźmi, nawet bez znajomości języka.”

 

Vanessa Incz kl.1D

 1. Jakie są twoje wrażenia związane z akcją?

,,Bardzo pozytywne, naprawdę podobała mi się organizacja oraz przyjemnie pracowało mi się z innymi. Podczas gdy przez nasze ręce przewijało się tyle paszportów i paczek z darami, ciężko był nie czuć emocji takich jak np. współczucie.”

 

 1. Czy wzięcie udziału w tej akcji czegoś cię nauczyło?

,,Myślę, że tak. Na pewno nauczyło mnie to szacunku do tego, co mam. Ponadto nauczyłam się jak pracować z innymi w zespole, jak się z nimi kontaktować oraz jak kontaktować się z osobami z innego kraju. Ogólnie poznałam pracę w wolontariacie.”

Ala Brodzka kl.1E

 1. Jakie są twoje wrażenia związane z akcją?

,,Cała akcja była bardzo dobrze zorganizowana. Osoby, które znajdowały się w Punkcie Wydawania Darów były bardzo pomocne i pracowało się w miłej atmosferze.”

 

 1. Czy wzięcie udziału w tej akcji czegoś cię nauczyło?

,,Udział w tej akcji pokazał mi m.in. jaką mamy zorganizowaną i chętną do pomocy społeczność, osoby prywatne co chwilę donosiły nowe dary. Nauczyłam się tego, aby doceniać wszystko, co mamy teraz i by z tego korzystać jak najbardziej się da, ponieważ nie wiemy jakie będzie jutro i co los może nam przynieść.”

Wiktoria Szastak kl.3M

 1. Jakie są twoje wrażenia związane z akcją? 

  „Akcje odbieram bardzo pozytywnie, jednak pomoc ludziom potrzebującym jest ważna i cieszę się ze miałam możliwość się w nią zaangażować. Spotkałam wiele serdecznych ludzi niosących pomoc poprzez przekazanie darów, rozpakowywanie przedmiotów czy choćby krzepiąca rozmowę. Niestety rażące w oczy są wysokie wymagania uchodźców w stosunku do posiadanego zaopatrzenia, niektórzy z wdzięcznością i uśmiechem na twarzy wychodzą z punktu a inni z rozczarowaniem. Wtedy właśnie widoczne jest jak bardzo jesteśmy różnorodni, a przy tym samym zjednoczeni w tak szczytnym celu.” 


 2. Czy wzięcie udziału w tej akcji czegoś cię nauczyło? 

  „Nie sądzę, żeby kilkugodzinny udział w akcji jako wolontariusz nauczył mnie nowych rzeczy, lecz na pewno pogłębiło to moją empatię, komunikatywność z ludźmi oraz świadomość problemu z jakim borykamy się od kilku tygodni – wojny.”

     

Artykuł oraz wywiady przygotowała Amelia Pater (1B)

 

Skip to content