W piątek 24 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2021/2022.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022 rozpoczęła się o godzinie 9:00 na dziedzińcu szkolnym krótkim wstępem prowadzących. Zgodnie z tradycją, został wniesiony sztandar szkolny, a uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali Hymn. Podczas naszej uroczystości gościliśmy Pana Jakuba Należnego – Pełnomocnika Prezydenta Miasta d.s. Dzieci i Młodzieży, który podziękował młodzieży II LO za aktywną działalność charytatywną i współpracę w roku szkolnym 2021/2022. Uroczysty apel był również okazją do podsumowania osiągnięć uczniów.
Kolejno zostali nagrodzeni olimpijczycy z następujących olimpiad: Mediewistycznej, Historycznej, „Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym”, Wiedzy o Chemii, Geograficznej i Wiedzy o Afryce oraz z Olimpiady Teologii Katolickiej. Następnie nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów matematycznych, konkursu „Studium Talent”, teologicznych, anglistycznych, literackich i plastycznych oraz fotograficznego konkursu „Arteria”. Później przyszedł czas na wyróżnienie członków Samorządu Uczniowskiego, którzy od początku swojej kadencji ciężko pracują oraz reprezentują II Liceum. Potem nagrodzone zostały osoby, które angażowały się w życie szkoły m.in udzielały się w gazetce szkolnej ,,Tuba”, promowały szkołę oraz brały czynny udział w wolontariacie Caritas.
Następnie wystąpiła uczennica klasy 3M – Natalia Grzyb – z utworem ,,Czas nas uczy pogody”. Później zostały wręczone świadectwa z czerwonym paskiem. Uczniowie z każdej klasy otrzymali owe wyróżnienia, jednak w klasie 3M znalazło się najwięcej uczniów ze specjalnymi świadectwami (16 osób).
Wszystkie klasy spotkały się razem po raz ostatni na dziedzińcu szkoły przed wakacjami. Był to kolejny rok utrudniony przez pandemię koronawirusa, jednak udało nam się przezwyciężyć wszystkie utrudnienia. Pierwszym wydarzeniem, bardzo ważnym dla pierwszoklasistów, były Otrzęsiny. Uczniowie mogli wtedy lepiej poznać się nawzajem oraz sprawdzić swoje umiejętności pracy w grupie. Tradycyjnie odbyło się rozdanie nagród Złotych Belfrów nauczycielom w kategoriach: Bratnia Dusza, Chodząca Encyklopedia, Mistrz Ciętej Riposty, Zygzak McQueen, Debiut Roku oraz Cytat Roku. Gala odbyła się zdalnie, a uczniowie mogli posłuchać wypowiedzi nauczycieli. Przez cały rok towarzyszyło nam Szkolne Koło Caritas, które od czasu do czasu organizowało kiermasze charytatywne. Uczniowie mogli kupić przekąski oraz napoje, a zebrane pieniądze były przekazywane na szczytne cele. Ten rok owocował w różne formy pomocy dla uchodźców z dotkniętej wojną Ukrainy. Odbył się koncert charytatywny, klasowe zbiórki pieniędzy oraz zawiązaliśmy współpracę z wolontariatem miejskim (nasi uczniowie poświęcali swój czas, aby przyjmować i wydawać dary w Miejskim Punkcie Pomocy Ukrainie). Jako odskocznię od nauki Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień bez plecaka, a klasa 3H wraz z panią Joanną Biskup przygotowała wyjątkowy Dzień Patrona. Kwiecień był miesiącem obfitującym w zaangażowanie uczniów. Odbyły się wtedy Dzień Książki oraz kiermasz zorganizowany przez osoby z projektu ekologicznego bioMY-bioWy we współpracy z restauracją Wegarnik. Po pożegnaniu maturzystów, a także po maturach, klasy uczestniczyły w Dniu Sportu. Uczniowie mogli wziąć udział w rywalizacjach sportowych, a także w pikniku.
Ten rok był czasem rozwijania zainteresowań. Wybrane klasy humanistyczne miały możliwość wzięcia udziału w edukacji filmowej oraz zajęciach teatralnych organizowanych przez Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy. Natomiast klasy biologiczno-chemiczne mogły nabyć umiejętności na zajęciach laboratoryjnych, odbywających się na Uniwersytecie we Wrocławiu.
Poniżej przedstawiamy Wam wypowiedzi uczniów na temat tego roku szkolnego:
1. Jakie wydarzenie najbardziej zapadło ci w pamięć?
– Najbardziej zapadł mi w pamięć dzień powrotu z setuhumanistycznego – wtedy, kiedy zepsuł nam się autokar. Przesiedzieliśmy wiele godzin w Czechach, snując ze śmiechem domysły, czy aby na pewno prawdziwym celem właścicieli firmy transportowej nie było okradzenie nas z naszych walizek. Czułam się wtedy jak żołnierz, który w obliczu zagrożenia zawiera niesamowite przyjaźnie ze swoimi towarzyszami broni.
~ Małgorzata Raubo 1b
– Wydarzeniem, które chyba najbardziej zapadło mi w pamięć były Otrzęsiny. Nowa szkoła, nowe miejsce, nowi ludzie i co za tym idzie — mnóstwo emocji, które pamiętam, skumulowały się w ten dzień. Słyszałam mnóstwo okropnych historii o Otrzęsinach od starszych znajomych i szczerze, spodziewałam się najgorszego. Mile się zaskoczyłam, kiedy zamiast rozbijania jajek na głowie zostaliśmy przywitani ciekawymi grami i zadaniami oraz quizem, w którym nawet wygrałam niepytajki. Będę pamiętać radość, którą wtedy czułam jeszcze przez długi czas.
~ Maja Skiba 1c
2. Co najlepiej wspominasz z tego roku szkolnego?
– Co natomiast najlepiej wspominam z tego roku szkolnego? Wydarzyło się to w ten sam dzień i był to moment mojego świadectwa o Bogu, którego kocham całą sobą. Siedziałam w kółeczku z moimi znajomymi, których z czasem przybywało coraz więcej, aby mnie posłuchać i zadać mi pytania – na które odpowiadałam z wielką chęcią, kierując się tym, czego nauczyłam się podczas rekolekcji i moich rozważań Pisma Świętego. Moje marzenie w końcu się tak jawnie spełniło – i to jeszcze z przekonaniem, że słowa moje nie poszły na marne, co wiem ze słów Niny: „dobrze jest posłuchać prawdziwego katolika”.
~ Małgorzata Raubo 1b
– Najlepiej wspominam koncert dla Ukrainy w naszej szkole. Nasi uczniowie mają niesamowity talent i bardzo przyjemnie się ich oglądało. Łezka się w oku zakręciła przy kilku występach.
~ Julia Stelmach 2c
– Ciężko wybrać tylko jedno wydarzenie. Podczas projektu pracowaliśmy w aż 17-osobowej grupie, dlatego czasami ciężko było się dogadać, jednak wszyscy byliśmy naprawdę zgrani, a każdy konflikt udało się rozwiązać. Jeśli już musiałabym wybrać jedną akcję… byłby to “Vegefest” – kiermasz wege jedzenia, który organizowaliśmy we współpracy z legnicką restauracją “Wegarnik”. Dzięki ogromnemu wyborowi naszych wegańskich i wegetariańskich przekąsek spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów naszej szkoły.
~ Julia Mucha 2d (Przedstawicielka projektu bioMY-bioWY)
3. Ten miesiąc oznacza również zakończenie dwóch tegorocznych projektów – “Control&Profit” oraz “bioMY-bioWy”. Czy chciałabyś podsumować Wasze działania?
– W tym miesiącu mieliśmy zakończyć nasz projekt, ale zostanie on oficjalnie zakończony we wrześniu. Zrealizowaliśmy dwie różne tury warsztatów oraz znaleźliśmy znakomitych ludzi, którzy na rzecz wsparcia Ukrainy tłumaczą nam posty na naszych portalach społecznościowychna język ukraiński. Na początku kolejnego roku szkolnego mamy zamiar przeprowadzić ostatnie warsztaty w różnych szkołach. Mamy nadzieję, że wszystko się uda.
~ Julia Stelmach 2c (Przedstawicielka projektu Control&Profit)
– Projekt był dla nas dużym wyzwaniem. Szczerze żałujemy, że nie udało nam się zrealizować wszystkich akcji, jednak mamy głowy pełne pomysłów i jesteśmy pewne, że w przyszłym roku szkolnym uda nam się kontynuować ten projekt. Dostarczanie wiedzy innym sprawiło, że same mogliśmy się rozwinąć, dowiedzieć się więcej o środowisku. Wyszukując informacji do plakatów i akcji, udało nam się pogłębić zainteresowanie klimatem i planetą.
~ Julia Mucha 2d (Przedstawicielka projektu bioMY-bioWY)
Miniony rok szkolny był niezwykle wyjątkowy. Po zdalnym nauczaniu i miesiącach spędzonych w domach, mogliśmy powrócić w większości do zwykłej nauki. Uczniowie angażowali się w najróżniejsze akcje oraz w działalności szkolne. Spędzaliśmy ze sobą miło czas, poświęcając go nauce oraz rozwijaniu pasji. Po miesiącach intensywnej pracy, powitaliśmy wakacje.
Artykuł przygotowały Amelia Pater (1B) oraz Nina Bander (1B)