Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

News Wspomnienie o Czesławie Kozaku

Images: czeslaw kozak.jpgŚwiętej Pamięci Czesław Kozak

Wicedyrektor II LO w Legnicy w latach 1977-78
Zmarł 7 listopada 2012 r.

Czesław Kozak znaczną część swojego życia poświęcił pracy w oświacie. Zaczynał jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Kościelcu, a w następnych latach pracował w Szkole Podstawowej nr 15 w Legnicy, I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej.

Z naszą szkołą był szczególnie związany, gdyż nie tylko uczył w niej matematyki, ale również, w latach 1977-78, pełnił funkcję wicedyrektora.
Po 1989 roku istotnym elementem jego życia stała się działalność polityczna. Począwszy od 1990 r.aż do 2006 r. był radnym, a w kadencji 2002-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta. W 2010 r., po czterech latach przerwy, ponownie uzyskał mandat radnego. W latach 1993-1997 pełnił funkcję wiceprezydenta Legnicy. Odpowiadał za kulturę, oświatę i sport. Z ramienia zarządu miasta nadzorował pilotażowy program przejmowania oświaty przez miasto.

W uznaniu zasług został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką „Zasłużony dla Legnicy”.

W naszej szkole w minionych latach pan Czesław Kozak był częstym gościem. Uczestniczył w uroczystościach szkolnych, obchodach kolejnych jubileuszy II LO. Ostatnim wydarzeniem, podczas którego był obecny, było odsłonięcie tablicy upamiętniającej zasadzenie na terenie posesji szkolnej Lipy Schillera.

Odszedł człowiek bardzo oddany legnickiej oświacie, emanujący pogodą ducha i życzliwością dla innych.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Skip to content