Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Historia, WOS WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

6 lutego 2015 II LO gościło prof. Krzysztofa Szwagrzyka – historyka, pełnomocnika Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej do spraw pochówku ofiar terroru komunistycznego.
Od wielu lat postać prof. Krzysztofa Szwagrzyka kojarzona jest z poszukiwaniem miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych, bohaterów narodowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, nie mogąc pogodzić się z sowiecką decyzją nowego kraju. Prace te prowadzone są w wielu miejscach w Polsce, ale najbardziej spektakularnymi jest kwatera „Ł” na warszawskich Powązkach, tzw. Łączka.
Szacuje się, że w miejscu tym spoczywają szczątki 300 ofiar zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa strzałem w potylicę w więzieniu na Mokotowie.


Dotychczas dokonano identyfikacji 117 żołnierzy. Trwają poszukiwania ciała rotmistrza Witolda Pileckiego i generała Augusta Fieldorfa pseudonim „Nil”. Profesor Krzysztof Szwagrzyk na piątkowym spotkaniu z pasją opowiadał o bohaterach, jak również o ofiarnej pracy całego zespołu dążącego do przywrócenia ich narodowej pamięci. Zaznaczył iż Żołnierze Niezłomni mogą być wzorem dla wspólczesnego pokolenia młodych Polaków, któremu często brakuje autorytetów.
Podkreślił także fakt, że bez pamięci o nich trudno budować poczucie narodowej tożsamości.
Spotkanie to dla jego uczestników było wyjątkowym przeżyciem. Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat ważnego i ciagle niedostatecznie znanego wątku najnowszej historii Polski związanego z działalnością antykomunistycznego podziemia.
Całość spotkania można wysłuchać na stronie legnickiego Radia Plus. Uczniom naszej szkoły polecamy również filmy dokumentujące pracę zespołu prof. Szwagrzyka – „KwateraŁ” i „Dzieci Łączki”.
Skip to content