Parki i ogrody Poczdamu są nie tylko okazem dla fanatyków przyrody i ekologii, lecz również pasjonatów historii. Podczas naszego wyjazdu poznaliśmy historię powstania terenów oraz symbole, które pozostawiła po sobie późniejsza historia. W parku Babelsberg zobaczymy między innymi Most Glienicke leżący na rzece Haweli.
Zbudowany w 1907 roku obiekt łączy Poczdam z Berlinem, co przedstawione zostało wizualnie: lewa połowa mostu ma inny odcień zieleni niż prawa. Most zdobył szczególną sławę w czasie zimnej wojny: kiedy w 1961 roku mur berliński stanął przez jego środek, dzieląc Wschód od Zachodu. Od tego czasu był w NRD nazywany był Mostem Jedności, a w RFN – Mostem Szpiegów. Druga nazwa wzięła się z faktu, iż na położonym na uboczu moście
dochodziło do wymiany pojmanych szpiegów między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Dziś znany jest jednak najlepiej ze swojej roli w filmach 'Pogrzeb w Berlinie’ z Michaelem Cainem oraz 'Most Szpiegów’ z Tomem Hanksem w roli głównej. W parku znajdziemy także fragment betonowego muru dzielącego kraj na pół i słupek, na którym kiedyś znajdował się telefon służb granicznych. Park New Garden został zaprojektowany na życzenie ekscentrycznego króla Fryderyka Wilhelma II. Na jego terenie znajdziemy skrajnie różnorodne budynki: od klasycznego Marmorpalais (Marmurowego Pałacu), poprzez domy letniskowe, aż po dawną mleczarnię i chłodnię w kształcie… piramidy. Najmłodszy z budynków powstał w latach 1913-1917: to Pałac Cecilienhof, wzorowany na angielskich pałacach gotyckich. Należy do niego 5 dziedzińców wewnętrznych: centralny z nich, dziedziniec honorowy, zdobi czerwona gwiazda na trawniku. Właśnie na tym dziedzińcu odbyła się Konferencja Poczdamska od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku. Dobrze znane z niej zdjęcie przedstawia Churchilla, Trumana i Stalina. Dalsze rozmowy przeprowadzone zostały w Wielkiej Sali, gdzie prezydent USA telefonicznie nadał rozkaz zrzucenia bomby atomowej Little Boy na Hiroszimę. W New Garden znajdują się również dwa drzewa przecinające ścieżkę, która niegdyś dzieliła kraj na NRD i RFN. Ta bogata historia, zarówno tragiczna jak i fascynująca, to jednak jedynie fragment setek lat dziedzictwa, które pozostawiły po sobie parki i ogrody.