Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Biblioteka #zostańwdomu- biblioteczne pogotowie

W sytuacji, kiedy zmuszeni jesteśmy ograniczać swoje kontakty ze światem zewnętrznym, warto skorzystać z wirtualnych substytutów życia kulturalnego. Biblioteka szkolna II LO przygotowała listę stron www, na których za darmo można obcować z literaturą, zwiedzić muzea bez wychodzenia z domu czy obejrzeć spotkanie autorskie.

        E-BOOKI I AUDIOBOOKI

 1. Woblink – darmowe e-booki.
 2. Empik Premium – darmowy dostęp do ebooków i audiobooków na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja. 
 3. Polona – Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.
 4. Wolne Lektury – podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli.
 5. Bajkowisko – bezpłatne audiobooki dla dzieci na YouTube. 
 6. Digital Book – audiobooki w języku angielskim.
 7. Nexto.pl – darmowe ebooki.
 8. Publio – darmowe ebooki.
 9. Virtualo – darmowe ebooki.
 10. Ebook.pl – darmowe ebooki.
 11. Ebooks43.pl – darmowe ebooki.
 12. Storytel.pl – 30 dni słuchania za darmo – audiobooki na telefon i tablet.
 13. Chmura czytania – bezpłatny dostęp do książek.SPOTKANIA AUTORSKIE:
  1. Opowieści w czasach zarazy – wirtualne spotkania z pisarzami na żywo.
  2. Unia Literacka – codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie.
  3. Literacka kwarantanna – lektorzy-ochotnicy czytają tylko dobre książki.FILMY i NAGRANIA:
  1. Radio Wrocław – spis wybranych nagrań opublikowany na stronie Radia. Jak malowano Panoramę Racławicką? Gdzie znajduje się geometryczny środek Wrocławia? Wszystkiego dowiesz się niewychodząc z domu. 
  2. #wirtualnemuzeum Biskupin – transmisje publikowane od 16.03-19.03.2020, potem trafiają do archiwum dostępnego na stronie.
  3. Metropolitan Opera – wielu marzy o tym, aby chociaż raz udać się do Opery w Nowym Jorku i zobaczyć takie sławy jak Elina Garanca czy Anna Netrebko. Teraz można to zrobić z własnej kanapy.
  4. Arte – darmowe dokumenty popularnonaukowe i spektakle. Macie ochotę na dokument historyczny, polityczny a może na obejrzenie Pippi Pończoszanki w Operze Helsińskiej? Wszystko dostępne w jednym miejscu i to w sześciu językach.
  5. NINATEKA – filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
  6. Teatr Telewizji – 
  telewizyjne przedstawienia teatralne.
  7. Filmy fabularne – filmy fabularne od Telewizji Polskiej.
  8. Filmoteka – Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku.WYSTAWY:
  1. Władysław Hasior – wirtualny spacer po Galerii Opera.
  2. Google Art&Culture – dzięki kolekcji możecie chodzić po obrazach wielkich twórców, zagłębić się w świat street artu, wchodzić do muzeów, przeglądać dzienniki Fridy Cahlo i eksplorować świat sztuki i kultury.
  3. British Museum – interesują Was religie Afryki? Europejski design? Koniecznie zapoznajcie się ze zbiorami British Museum. Będziecie poruszać się po osi czasu, słuchać przewodnika i poznawać historię światowej kultury.
  4. Luwr – Luwr przygotował 3 szlaki zwiedzania. Po podejściu do eksponatu, można na niego kliknąć i wyświetlić więcej informacji.
  5. Muzeum Malczewskiego – na zwiedzanie zaprasza Muzeum Malczewskiego w Radomiu.
  6. Muzeum Gombrowicza – wirtualny spacer po Muzeum Gombrowicza.
  7. Muzeum Kochanowskiego – wirtualny spacer po muzeum w Czarnolesie.
  8. Muzeum Powstania Warszawskiego – po wejściu na stronę internauci mogą „przejść się” korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania np. okupacji, państwu podziemnemu czy godzinie W.
  9. Eastman Museum – legendarne zdjęcia online.
  10.Wirtualne Muzeum Fotografii – fotografie z archiwów wybitnych polskich artystów wykonane na przestrzeni dekad, ścieżki tematyczne i linki do innych zbiorów on-line.
  11.Travel and Leisure – wirtualne zwiedzanie 12 słynnych muzeów. 
  12.Buckingham Palace – wirtualny spacer po rezydencji Królowej.
  13.Muzeum Fridy Kahlo – wycieczka po ogrodach Błękitnego Domu.
Skip to content