Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Pedagog

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, w roku bieżącym już po raz 35. 

Światowy Dzień AIDS jest obchodzony na świecie od 1988 roku i został oficjalnie ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w celu zwrócenia uwagi całego świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. 

    Symbolem tego dnia stała się czerwona kokardka. Symbol – czerwona wstążeczka – został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, która działa w Nowym Jorku. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę i miłość.

AIDS – zespół nabytego upośledzenia odporności, ang. Acquired Immune Deficiency Syndrome – zespół chorobowy będący wynikiem zakażenia wirusem HIV. 

DROGI ZAKAŻENIA HIV: 

 Wirus może przenieść się tylko na 3 sposoby:

• Podczas stosunków seksualnych z osobą zakażoną z penetracją (analnych lub dopochwowych) bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy) oraz przy kontakcie oralnym, gdy jest się strona aktywną, czyli ma się kontakt z wydzielinami narządów płciowych partnera.

• Przez kontakt z zakażoną krwią innej osoby, gdy widoczna ilość świeżej krwi dostanie się do otwartej rany bądź też błon śluzowych, np. poprzez wielokrotne wykorzystywanie igieł i strzykawek (narkomani).

• W czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia dziecka piersią przez matkę zakażoną HIV.

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:

• 39 000 000 osób żyło z HIV;

• 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;

• wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV;

• 29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. 1 471 chorych zmarło.

1 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi.

Więcej na ten temat: www.pzh.gov.pl

Skip to content