Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

BibliotekaKsiążka miesiąca Książka na luty

MARIUSZ URBANEK
„GENIALNI: LWOWSKA SZKOŁA MATEMATYCZNA”

„Genialni” to książka Mariusza Urbanka, zawodowo związanego z Wrocławiem dziennikarza, publicysty, absolwenta prawa, specjalizującego się w biografiach ludzi kultury. Do tej pory opublikował on m.in. wysoko ocenione przez krytyków nietuzinkowe prace poświęcone Julianowi Tuwimowi, Janowi Brzechwie, Władysławowi Broniewskiemu, czy Jerzemu Waldorffowi. 
Autor w „Genialnych” na prawie 300 stronach żywym językiem nakreślił, przepełniony licznymi anegdotami obraz prawdopodobnie najbardziej utalentowanego pokolenia naukowców w dziejach naszego kraju. Ich losy z pewnością zainteresują nie tylko miłośników matematyki. To ciekawa opowieść o złożonych losach czterech najwybitniejszych przedstawicieli szkoły: Stefana Banacha, Stanisława Ulama, Hugona Steinhausa oraz Stanisława Mazura. Choć różniło ich tak wiele – pochodzenie społeczne, narodowość, wiek – to całą czwórkę połączyła miłość do matematyki.
Za swoje największe odkrycie matematyczne Hugon Steinhaus (mentor matematyków szkoły lwowskiej) uważał odkrycie przed światem Stefana Banacha, którego spotkał w 1916 r. na krakowskich plantach, gdy toczył on zaciętą dyskusję dotyczącą całki Lebesgue’a. Banach był przeciwieństwem swojego mentora. Choć legitymował się tytułem profesorskim, skończył jedynie dwa lata studiów. Doktorat obronił nieświadomie, „zwabiony” przez kolegów z uniwersytetu lwowskiego na spotkanie z pewnymi panami z Warszawy, którzy rzekomo szukali wyjaśnienia pewnego matematycznego problemu. Jak się okazało, byli to egzaminatorzy. Banach był niekwestionowaną gwiazdą szkoły lwowskiej, uczonym znanym i szanowanym również na arenie międzynarodowej. Wśród tej grupy matematyków byli popularyzatorzy wiedzy, wynalazcy, a nawet budowniczowie bomby atomowej. To porywająca opowieść o świecie ludzi zajmujących się matematyką, dla których poza nią niewiele się w życiu liczyło. Może ta opowieść stanie się dla Was inspiracją, takie książki warto czytać. Zapraszamy do szkolnej biblioteki.

 

 

Skip to content