Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Święta narodowe, apele Narodowe Święto Niepodległości – czy wiesz, że…?

Narodowe Święto Niepodległości, przywrócone przez sejm w 1989 roku, to bez wątpienia najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.  

W tym tygodniu postaramy się przybliżyć mniej znane fakty, związane z tą rocznicą: 

  1. Twórca polskiego skautingu Andrzej Małkowski był członkiem konspiracyjnego Polskiego Związku Wojskowego, na bazie którego powstały Polskie Drużyny Strzeleckie. Małkowski spóźniał się na spotkania konspiracyjne i za karę, na polecenie zwierzchników musiał przetłumaczyć z języka angielskiego na język polski książkę Roberta Baden Powella „Skauting for boys”. Małkowski zachwycił się książką i postanowił propagować ideę skautingu wśród polskiej młodzieży. Tak narodził się polski ruch harcerski. 
  2. Pieśń Legionów Polskich, znana jako „My pierwsza brygada” początkowo była grana bez słów, a skomponował ją kapelmistrz Kieleckiej Straży Ogniowej kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski. Słowa zaś powstały w 1917 roku w pociągu wiozącym żołnierzy Legionów do obozu jenieckiego w Szczypiornie.  
  3. W 1917 roku żołnierze I i III Brygady Legionów odmówili przysięgi na wierność cesarzom Austro-Węgier i Niemiec. Był to tak zwany Kryzys Przysięgowy, władze austriackie nakazały umieścić żołnierzy polskich w obozach internowania, między innymi w Szczypiornie koło Kalisza. Młodzi ludzie skracali sobie czas uwięzienia grą w piłkę na otwartym boisku. W ten sposób narodziła się w Polsce piłka ręczna- często nazywana szczypiorniakiem, zaś graczy szczypiornistami.
Skip to content