Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Język polski OBÓZ HUMANISTYCZNY

W dniach od 29 września do 2 października uczniowie klasy 3b przebywali na obozie humanistycznym w Krakowie. Pod kierunkiem p. Joanny Biskup i p. Beaty Futkowskiej realizowali projekt zatytułowany: ”Młodopolski Kraków. Śladami Stanisława Wyspiańskiego i bohemy artystycznej przełomu wieków”. Uczniowie przygotowywali się do tego projektu w trakcie lekcji języka polskiego, dokładnie analizując teksty młodopolskie i poznając sylwetki ich autorów.

W trakcie tych wędrówek po Krakowie ożyły postacie autora i bohaterów ”Wesela” Wyspiańskiego. Wędrowaliśmy po ulicach, które przemierzał patron naszej szkoły i jego przyjaciele. Poznawaliśmy biografie innych ważnych postaci Młodej Polski – Stanisława Przybyszewskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Józefa Mehoffera. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w interesujących lekcjach muzealnych w Muzeum Mehoffera (dawniej krakowski dom artysty), Muzeum S. Wyspiańskiego w Kamienicy Szołajskich oraz (zajęcia tam okazały się szczególnie ciekawe) w ”Jamie Michalika” – miejscu spotkań artystów tworzących kabaret Zielony Balonik. Duże wrażenie zrobił na nas Teatr im. J. Słowackiego, w którym odbyła się premiera ”Wesela”. Odwiedziliśmy zarówno dom, w którym urodził się Wyspiański, jak i miejsce,  w którym napisał ”Wesele”, a także groby jego oraz innych wielkich Polaków na Skałce. Nie udało się niestety zajrzeć do bronowickiej ”Rydlówki”, w której od kilku miesięcy trwają prace remontowe. Zawędrowaliśmy za to na Cmentarz Rakowicki, gdzie spoczywa wielu ludzi epoki, a wśród nich także niektórzy bohaterowie ”Wesela” – Rydlowie (Pan Młody i Panna Młoda), Rudolf Starzewski (Dziennikarz), Antonina Domańska (Radczyni) i Pepa Singer (Rachela).
Znaleźliśmy też chwilę, by odwiedzić klimatyczny krakowski Kazimierz oraz oczywiście Wawel i groby królewskie oraz kryptę, w której spoczywają A. Mickiewicz, J. Słowacki i prochy C. K. Norwida.
Była to niezwykła podróż w czasie. Poznawszy dawne i współczesne oblicze Krakowa, doszliśmy do jednomyślnego wniosku – nie mylił się Wyspiański, mówiąc, że ”tu [w Krakowie] wszystko jest Polską”.
Skip to content