Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Rok szkolny Otrzęsiny klas pierwszych

Jak co roku z początkiem września, mury Naszej Szkoły zostały wypełnione przez nowych uczniów. Tradycją jest witanie ich w szkolnej społeczności poprzez otrzęsiny. Jest to okazja do międzyklasowej integracji oraz ,,oderwania się” od szarej, jesiennej rzeczywistości. W tym roku ta uroczystość została przygotowana przez uczniów klas drugich oraz przez klasę 3B ze względu na fakt, iż w naszej szkole zostały utworzone dwa nowe profile.
Uczniowie wspomnianych klas przygotowali dla pierwszoklasistów różne gry i zabawy, aby ciepło ich przyjąć do szkolnej społeczności. Konkurencje otrzęsin dopasowano do profilu danej klasy. Pierwszoklasiści uczestniczyli więc w quizach językowych, biologicznych, czy rysowali portrety swojego wychowawcy. Otrzęsiny każdej z klas trwały po jednej godzinie lekcyjnej, podczas której uczniowie byli dzieleni na trzy lub cztery grupy. Dzięki temu nikt nie był wykluczony z żadnej gry, a praca zespołowa była znacznie ułatwiona. Samorząd Szkolny oraz Grupa ds. Promocji starała się zachęcać do aktywnego uczestniczenia we wszystkich atrakcjach.
Każda klasa miała tego dnia swój kolor przewodni, dzięki czemu można było rozróżnić uczniów. Samorząd Szkolny rysował na ich twarzach nazwy klas, a następnie dzielił ich na wspomniane grupy.
Po wszystkich konkurencjach przychodził czas na internetowy quiz, a zaraz po nim pierwszoklasiści mieli za zadanie wygłosić przysięgę. W taki oto sposób mijał cały dzień.
Otrzęsiny są od dawna szkolną tradycją. Na przestrzeni lat zmieniała się ich forma, jednak idea pozostała ta sama. Dzień otrzęsin ma za zadanie przywitać nowe osoby w szkole oraz zachęcić je do poznawania swoich kolegów i koleżanek z klasy. Otrzęsiny mogą stać się z biegiem czasu pięknym wspomnieniem związanym z rozpoczęciem nauki w szkole średniej, a sądząc po przeprowadzonych wywiadach, w tym przypadku tak właśnie będzie:
Czy podobały ci się dzisiejsze zabawy i gry?
Dzisiejsze gry i zabawy wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Miłym zaskoczeniem było to, że konkurencje były dopasowane do profilu klas, dzięki czemu potrafiliśmy je wykonać, ale niektóre zadania były podchwytliwe, co dodało nutkę zaskoczenia do tej rywalizacji. Grupowe wykonywania poszczególnych zadań zintegrowało naszą klasę.
Co sądzisz o samej idei otrzęsin?
Otrzęsiny dają poczucie przynależności do społeczności szkolnej i możliwość poznania nowych osób. Uważam, że warto pielęgnować tę tradycję. 3. Jak wyobrażałaś sobie otrzęsiny? Nie myślałam o tym zbyt dużo, jednak oglądałam we wcześniejszych latach zdjęcia z otrzęsin starszych kolegów. Zawsze myślałam o otrzęsinach jako o obowiązkowym, aczkolwiek przyjemnym wydarzeniu, z którego można będzie się kiedyś śmiać i nie myliłam się.
Emma Gotowska kl. 1b
Czym są dla Ciebie otrzęsiny?
Otrzęsiny są ciekawą inicjatywą pomagająca w zaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu. Wzięcie udziału w takiej zabawie bardzo wspomaga integrację, chociażby klasową bo przy różnych zadaniach musieliśmy współpracować.
Jakich konkurencji się spodziewałaś?
Szczerze? Spodziewałam się bardziej „brudzących” zadań i nie byłam zachwycona tą wizją, ale ostatecznie się nie zawiodłam, zabawa była świetna.
Ola Pierepadia kl. 1f
Która z konkurencji najbardziej przypadła Ci do gustu?
Wszystkie gry naprawdę mi się podobały. Były dobrze zorganizowane, więc każdy świetnie się bawił i nie było miejsca na nudę.
Uważasz, że ten dzień przyczynił się do integracji?
Myślę, że otrzęsiny to dobra okazja aby lepiej poznać swoją klasę. Wiemy też, że jesteśmy mile widziani w nowej szkole i staliśmy się jej społecznością, co napawa nas optymizmem.
Miałaś jakieś wyobrażenie na temat tego dnia?
Wyobrażałam sobie to jako żart na pierwszoklasistach, nie wiedziałam czego się do końca spodziewać. Jednak dziś pozytywnie się zaskoczyłam, ponieważ wszyscy byli do nas pozytywnie nastawieni i traktowali nas z życzliwością.
Marcelina Choniavko kl.1f
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację otrzęsin
Artykuł przygotowały: Amelia PaterPaulina Kowalczuk
Skip to content