1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Mimo starań Światowej Organizacji Zdrowia epidemia HIV wciąż trwa. Światowy Dzień AIDS jest obchodzony na świecie od 1988 roku i został oficjalnie ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w celu zwrócenia uwagi całego świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z chorymi oraz upowszechnienia problematyki HIV i AIDS stała się czerwona wstążeczka przypinana do ubrania 1 grudnia.
Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności (nie tylko gniew) walkę i miłość. Według danych WHO na świecie żyje ok. 36,9 mln osób zarażonych wirusem HIV.
Według raportu WHO, na wschodzie Europy zarażenie HIV następuje najczęściej poprzez dożylne zażywanie narkotyków i kontakty heteroseksualne. Z kolei na Zachodzie, czyli na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, najczęściej wirus przenoszony jest podczas stosunków homoseksualnych.
HIV/AIDS w Polsce
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS obecnie w Polsce (do dnia 31.10.2018 r.) leczeniem ARV objętych jest ok. 10 925 chorych, w tym 104 dzieci. Szacuje się, że w latach 1985-2018 zarażonych było 23 311 obywateli polskich, z czego 1398 z nich zmarło.
Według danych WHO w ciągu ostatnich 30 lat u ponad 2,32 mln Europejczyków zdiagnozowano HIV. Organizacja podaje, że w 2017 roku na świecie było aż 36,9 mln osób chorych. Problem ten dotyka najbardziej kraje afrykańskie, w których żyje ok. 25,7 mln zarażonych wirusem.