Skocz do treści

II Liceum Ogólnokształcące

im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy

ul. Zielona 17
59-220 Legnica

tel. (76) 862-52-88
tel./fax. (76) 862-27-71

Kategoria News

News Ranking Liceów Ogólnokształcących 2026

II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy w „Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2026” Perspektyw uzyskało:

262. miejsce w Polsce
258. miejsce w Rankingu Maturalnym
16. miejsce w województwie dolnośląskim
1. miejsce w Legnicy

NASZE LICEUM OTRZYMAŁO TYTUŁ „SREBRNEJ SZKOŁY”

Twórcy zestawienia przeanalizowali wyniki 1411 liceów ogólnokształcących (spośród 2249), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2025 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). Kryteria Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2026 – to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Wszystkie rankingi Perspektyw oparte są na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (bazy SIO, CKE, dane komitetów głównych olimpiad przedmiotowych).

Ranking liceów
https://licea.perspektywy.pl/rankingi/ranking-glowny-liceow/
Ranking maturalny
https://licea.perspektywy.pl/rankingi/ranking-maturalny-liceow/
Ranking wojewódzki
https://licea.perspektywy.pl/rankingi/ranking-dolnoslaski/

News „Wątki Wsi Polskiej” w naszej szkole

W naszej szkole zagościła dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Jedleckiej, wójta gminy  Wądroże Wielkie, niezwykła wystawa „Wątki Wsi Polskiej”, która towarzyszyła niedawno Dożynkom Wojewódzkim.
Autorką wystawy jest nasza absolwentka Pani Magdalena Subocz z pracowni Okuniewiczówna, a ich bohaterką jest uczennica klasy 3d Aleksandra Biszczanik.
To artystyczna podróż do źródeł naszej tożsamości, do bogactwa tradycji i piękna życia na polskiej wsi.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia pięknej wystawy, która zachwyca swoją autentycznością !
           

News Młodzi Tytani w II LO

25 listopada w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie, stanowiące uroczyste podsumowanie działań młodzieży realizowanych w ramach projektu „Młodzi Tytani”. Projekt był prowadzony w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Projekt miał na celu kompleksowe wsparcie uczniów w zakresie zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień, a także rozwijanie kompetencji społecznych, odpowiedzialności i umiejętności współpracy.
Mieliśmy zaszczyt gościć Prezydenta Miasta Legnicy, Pana Macieja Kupaja, któremu zaprezentowaliśmy przebieg projektu, jego cele, efekty oraz ogrom pracy i zaangażowania naszych uczniów. Jest nam niezwykle miło, że tak liczna część społeczności szkolnej aktywnie włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom i partnerom projektu za wsparcie, zaangażowanie i inspirację. Razem tworzymy bezpieczne i wspierające środowisko, w którym młodzi ludzie mogą się rozwijać i budować swoją przyszłość.

News Próbny alarm przeciwpożarowy

W dniu 20 listopada 2025 r. przeprowadzone zostały w naszym liceum praktyczne ćwiczenia w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji. W próbnym alarmie wzięło udział 629 stałych użytkowników obiektu. Ćwiczenia przebiegły zgodnie ze scenariuszem, wszyscy uczestnicy ćwiczeń sprawnie opuścili budynek szkoły.

NewsUzdolnieni Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniu 17 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w symulacyjnej grze ekonomicznej pt. „Chłopska Szkoła Biznesu” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Karier Collegium Witelona w Legnicy.
Drużyna w składzie: Wiktoria Biernat, Szczepan Bałtrukiewicz, Michał Żurakowski z klasy 1b zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów biznesowych.

News Celne strzały 3a

30 października klasa 3a z opiekunem Panią Dorotą Chmiel brała udział w zajęciach strzeleckich na Sportowej Strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Legnicy. Przed rozpoczęciem strzelania odbyło się szkolenie z zasad bezpieczeństwa.
Pod czujnym okiem instruktorów LOK młodzież sprawdziła się w celowaniu z karabinka pneumatycznego, a precyzja i skupienie klasy ścisłej powodowały trafienia w sam środek tarczy.

News O dyplomacji w biznesie

23 września 2025 roku w auli II LO odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z Panem Bartłomiejem Ostrowskim, przedstawicielem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w województwie dolnośląskim i opolskim. Młodzież miała okazję zapoznać się z zagadnieniami dyplomacji ekonomicznej, która jest istotnym narzędziem polityki zagranicznej państwa. Doświadczenie prelegenta zdobyte w czasie pracy w strukturach unijnych w Brukseli pozwoliło naszym uczniom lepiej zrozumieć zjawisko dyplomacji w biznesie.

News Jedz zdrowo – żyj kolorowo

Jedz zdrowo – żyj kolorowo!” to kampania w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości w grupie dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku. Projekt zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego i organizacyjnym wysiłku DOLMEDU.
Celem działań jest promocja zdrowych nawyk
ów żywieniowych i profilaktyka nadwagi oraz otyłości wśród dzieci i młodzieży, a cała akcja służy zarówno młodzieży, jak i rodzicom i nauczycielom.

Dołączcie do kampanii „Jedz zdrowo – żyj kolorowo!”

https://www.dolmed.pl/lp/zyj-kolorowo/  

News W zielonym trójkącie. Historia II Liceum Ogólnokształcącego

Od 14 czerwca trwają Legnickie Spacery Historyczne organizowane przez Muzeum Miedzi w Legnicy. Mają one na celu ukazanie niezwykłych miejsc w naszym mieście i jego okolicach, a także opowiedzenie ich ciekawych historii.
Zaplanowanych było sześć wycieczek, w których uczestnicy mogli zapoznać się chociażby z dziejami Legnickiego Pola, historią cmentarza żydowskiego, czy tajemnicami budynku ZUS-u.

Programem tym była objęta również nasza szkoła. 11 października o godzinie 14 odbył się spacer zatytułowany „W zielonym trójkącie. Historia II Liceum Ogólnokształcącego”, prowadzony przez Agatę Gerłowicz z Działu Historii Muzeum Miedzi w Legnicy.

Co spotkało IILO przez dekady jego istnienia? Co ciekawego skrywa gmach szkoły i jego okolice? O co chodzi z lipą Schillera? Kim byli nauczyciele odbudowujący legnicką oświatę po 1945 roku? A także, którzy absolwenci zabłysnęli przed Legnicą, a nawet całym krajem? – Na te pytania odpowiedzi mogli uzyskać uczestnicy spotkania.

25 października o godzinie 14 ma mieć miejsce ostatnie wydarzenie z tego cyklu. Jego tytuł brzmi: „Za bramą wielkiej ciszy. Opowieść o legnickim cmentarzu”. Wejście jest bezpłatne, jednak trzeba uprzednio zaopatrzyć się w wejściówki dostępne w kasie głównego gmachu Muzeum Miedzi (wejście od ul. św. Jana).

>>Zdjęcia ze spaceru wokół naszej szkoły<<

Skip to content